1/2023

Evropská rada je připravena na jednání o přeshraniční přepravě odpadů

| autor: Martina Jandusova0

marcin-jozwiak-kGoPcmpPT7c-unsplash
zdroj: unsplash.com

Evropská rada přijala mandát k jednání o návrhu, který aktualizuje právní předpisy týkající se přeshraniční přepravy odpadů. V původním návrhu provedla několik změn.

Nařízení o přepravě odpadů stanovuje kontrolní mechanismy pro vývoz a dovoz odpadů mezi EU a třetími zeměmi a přepravu mezi členskými státy. Od roku 2006, kdy bylo nařízení přijato, se vývoz odpadu z členských zemí do třetích zemí ale výrazně zvýšil. Jedná se zejména o země, které nejsou členy OECD. Evropský parlament již letos v lednu uvedl, že požaduje přísnější pravidla pro přepravu odpadu.

Nemůžeme pokračovat ve vyvážení svých odpadových problémů. Nařízení nám zaručí, že odpad, který posíláme do zahraničí, nepoškozuje zdraví a životní prostředí. Podpoří v rámci EU využívání odpadu jako druhotného materiálu tak, aby měl pozitivní ekonomickou hodnotu a přispíval k oběhovému hospodářství,“ říká Romina Pourmokhtari, švédská ministryně pro klima a životní prostředí.

Revize nařízení má zajistit, že odpad bude zasílán pouze na ta místa, kde bude řádně zpracován. Dále mají být modernizovány, harmonizovány a digitalizovány postupy přepravy v rámci EU. Rovněž má dojít k podpoře přepravy odpadů určených k recyklaci. Revize by měla vyřešit nelegální přepravu odpadů, ke které dochází kvůli odlišným postupům v zemích a nedostatečné kontrole.

S obecnými cíli nového návrhu Rada ve vyjednávacím mandátu souhlasila. Zejména se zákazem vývozu odpadu za účelem jeho odstranění do jiného členského státu, s výjimkou přísných podmínek, a se zákazem exportu odpadu, který není nebezpečný, do zemí mimo OECD, pokud k tomu nedají výslovný souhlas a prokáží, že s odpadem nakládají způsobem šetrným k životnímu prostředí.

Přeprava v rámci EU

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS