2/2023

EU zkoumá možnost zvýšení dodávek zemního plynu z Ázerbájdžánu

| autor: Jana Červinková| zdroj: oenergetice.cz0

19153010824_37a5485435_c.jpg
zdroj: flickr.com

Evropská unie zkoumá možnost zvýšení dodávek zemního plynu z Ázerbájdžánu Jižním plynovým koridorem. Uvedla to komisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Jedním z důvodů tohoto zájmu EU je snaha hledat alternativy k ruským dodávkám zemního plynu. Informoval o tom portálEuractiv.

Komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová se v minulém týdnu sešla s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem a ministrem pro energetiku Parvizem Shahbazovem. Na tiskové konferenci komisařka Simsonová uvedla, že EU doufá ve zvýšení dodávek ázerbájdžánského plynu plynovodem TAP.

Plynovod TAP je součástí tzv. Jižního plynového koridoru, který vede právě z Ázerbájdžánu, přes Gruzii a Turecko až do jihovýchodní Evropy. V loňském roce do Evropy touto plynárenskou infrastrukturou přiteklo přibližně 8,1 miliard metrů krychlových (bcm) ročně. Z toho bylo  dodáno 6,8 bcm/rok do Itálie. Maximální kapacita je přitom zhruba 10 bcm/rok.

„Současný kontext rostoucích cen energií a napjatých trhů s plynem dále poskytl zázemí pro naše setkání. V tomto ohledu má tento koridor význam pro posílení bezpečnosti dodávek v Evropě. To přivedlo do centra pozornosti otázku, zda prostřednictvím tohoto koridoru můžeme zvýšit krátkodobé dodávky plynu, abychom kompenzovali výpadek z jiných plynovodů. Diskutovali jsem o tom také na bilaterálních jednáních a vítám, že Ázerbájdžán dělá vše, co je v jeho silách, aby co nejrychleji rozšířil své pole Shah Deniz, aby zvýšil dodávky plynu,“ uvedla Kadri Simsonová, komisařka EU pro energetiku.

Kromě navýšení dodávek v krátkodobém horizontu, zejména kvůli hledání možných alternativ za dodávky ruského plynu, se ale EU zajímá také o zintenzivnění spolupráce s Ázerbájdžánem v oblasti energetiky ve středně a dlouhodobém horizontu. Podle prohlášení Simsonové bylo diskutováno mj. to, jak přivést Jižní plynový koridor do další fáze a jak by bylo možné infrastrukturu rozšířit, a to zejména na západní Balkán.

Bulharsko nasmlouvaný ázerbájdžánský plyn není schopné přijímat

Jižní koridor má na základě uzavřených kontraktů přivádět zemní plyn mj. do Bulharska. Do Bulharska má být ročně exportován 1 bcm ázerbájdžánského plynu, nicméně země není schopná tento objem plynu přijmout, protože propojení mezi Bulharskem a Řeckem, kudy vede plynovod TAP, je stále ve výstavbě.

Tzv. Interkontektor Řecko-Bulharsko (IGB) má být důležitým diverzifikačním projektem, který by zemi zbavil výhradní závislosti na ruských dodávkách plynu. Projekt měl být dokončen na konci roku 2021. Následně byl stanoven nový termín 1. července 2022, nicméně podle portálu Euractiv je možné, že ani tento termín nebude dodržen.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP