2/2023

Energetické využívání biomasy? Nic jednoduchého, levného a asi ani environmentálně smysluplného

| autor: Pavel Mohrmann0

wood-g92877e393_640
zdroj: pixabay

Dle titulku se zdá být biomasa jako zdroj energie přinejmenším diskutabilní. Evropská unie se ale rozhodla, že ne. Biomasa je evropskou a tedy i naší legislativou vnímána jako vhodná pro využití v energetice a kdo hovoří jinak, je hnidopišný rebel, který tento bohulibý záměr nepochopil. Sama EU do využívání obnovitelných zdrojů a biomasy zvláště, vkládá nemalé množství „ale“.

Biomasa je obnovitelný zdroj. Bylo to odhlasováno, tak to tak musí být. Našel se totiž jeden či dva ne zcela podstatné pohledy, které hovoří pro. Ale realita staví rychlost hoření proti rychlosti růstu, což z obnovitelnosti tohoto zdroje dělá trochu těžkopádně pochopitelnou záležitost. Nicméně je biomasa zdrojem podporovaným. „ALE!!“, pouze za určitých podmínek, které z něj dělají spíše zdroj obtížně využitelný.

Nemůžeme pálit všechno

Je zcela v pořádku nějakým způsobem pohlídat spalování biomasy ze zdrojů, které nejsou vhodné. Biomasa z chráněných oblastí, nebo těžená v rozporu s lesními hospodářskými plány rozhodně do kotle nepatří. Navíc energeticky využitelným „odpadem“ by se např. lesní biomasa měla stát až po vyčerpání všech ostatních způsobů využití. Pak totiž bude dávat smysl myšlenka, že biomasa má být udržitelným zdrojem, pokud tedy pomineme tu nerovnici rychlosti hoření a růstu.

Z výše uvedených důvodů vymyslela EU certifikační proces, kterým musí toto palivo projít, aby bylo ekologii učiněno zadost. I přesto, že se tento proces dlouho připravoval a nutnost nastavení pravidel byla dopředu avizována, jak u opatření EU bývá zvykem, spíše než ekologickým, se opatření stává neúměrně byrokratickým.

S pravidly a metodikou tohoto procesu si dala EU načas, takže se vše opět řeší v informačním chaosu a v časovém presu. Důsledky neschopnosti EU připravit jasná a včasná pravidla tohoto kroku, umocněné jistou bezradností na straně našich ministerstev, dopadají jako vždy na povinné subjekty, což jsou všichni, kdo s biomasou určenou k energetickému využití nějakým způsobem nakládají.

Jinde šli na biomasu „od lesa“

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE