1/2024

Energetická a klimatická politika nemohou existovat jedna bez druhé, shodli se ministři s místopředsedou EK

| autor: TZ MŽP0

Energetická a klimatická politika nemohou existovat jedna bez druhé, shodli se ministři s místopře

„Je třeba klást větší důraz na vícezdrojové financování a lépe využívat Evropskou investiční banku. Stejně tak fond pro vědu a výzkum Horizont,“ říká místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič a dodává:

„Rovněž bychom měli v rámci celé Evropy umět lépe převádět nevyčerpané finance tam, kde je o ně zájem, víc řešit energetickou účinnost včetně ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Zde stojí za to připomenout systém emisních povolenek, tzv. ETS, který s sebou nese i finanční zdroje.“

Výsledky studií podle Šefčoviče ukazují, že se jedno euro investované do výzkumu, vývoje a start-upů se sedm až dvanáct krát vrátí. A že zabývat se klimatem a energetikou současně je nezbytné a logické.

Klimatické změny reálně přicházejí i do České republiky, a to s překvapivou razancí a rychlostí. Podívejte se, jaký je dnes den v kalendáři a jaké počasí máme,“ říká místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec a dodává:

„I v této souvislosti velmi oceňuji, že spolupráce s Evropskou komisí dlouhodobě funguje a připomínám, že energeticko-klimatická politika nemohou existovat jedna bez druhé.

Nyní se připravují Národní klimaticko-energetické plány, v kterých musí členské země nastavit opatření pro splnění stanovených cílů v oblasti dekarbonizace včetně obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti, vnitřního trhu s energií, energetické bezpečnosti a vědě, výzkumu a inovacích."

„Česká republika také aktuálně řeší ubývající energetické zdroje a s nimi související dostavbu jaderných elektráren jako zdroje, který by nám zaručil energetickou soběstačnost a bezpečnost.

V této souvislosti vítám doporučení eurokomisaře pro energetiku ohledně možného postupu i kontaktů v Evropě v souvislosti s jádrem,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává:

„Další potřebné kroky podniknu už příští pondělí a úterý, kdy se zúčastním 13. ročníku Evropského jaderného fóra v Bratislavě, které pořádá společně Slovensko, Česká republika a Evropská komise. Na evropské úrovni rovněž řešíme podporu uhelných regionů.“

„Z úrovně Evropské komise by se měly reálně podpořit i tuzemské uhelné regiony, které významně ovlivnila těžba a které nyní procházejí restrukturalizací. Jde o Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a dodává:

„Tato podpora je tak logicky propojena s vládním programem RE:START. Což je příznačné, stejně jako velmi dobré načasování návštěvy místopředsedy Evropské komise a komisaře pro energetickou unii, protože právě příští středu chceme vládě předložit související akční plán. RE:STARTU se navíc bude věnovat speciální konference, která se uskuteční už příští čtvrtek, tedy 7. června.“

V souvislosti s podporou uhelných regionů do České republiky v brzké době přijede také speciální tým místopředsedy Evropské komise a komisaře pro energetickou unii Maroše Šefčoviče. Bude mít za cíl pomoct vše rozumně nastavit a hlavně úspěšně realizovat.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA