1/2022

EIA: Těžba fosilních paliv by v USA měla v příštím roce dosáhnout rekordních hodnot

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

pump-jack-g473d3348f_640.jpg
zdroj: pixabay

Těžba fosilních paliv zažila v USA v posledním desetiletí prudký rozvoj, a to zejména díky zásadnímu nárůstu objemu těžené ropy a plynu, které více než vykompenzovaly pokles těžby uhlí. Poté, co těžba energetických komodit v roce 2020 kvůli pandemii poklesla, objem těžených fosilních paliv opět roste a v příštím roce by podle výhledu vládní agentury měl předčit předchozí rekord z roku 2019.

Těžba fosilních paliv ve Spojených státech od roku 2010 začala prudce růst, především díky rozvoji těžby ropy a zemního plynu z nekonvenčních ložisek. Zatímco do roku 2010 USA ročně vytěžily fosilní paliva o energetickém ekvivalentu necelých 60 biliard britských tepelných jednotek (quad), tedy přibližně 60 exajoulů, v roce 2019 podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) těžba přesáhla 80 quadů.

V roce 2020 se však těžba značně propadla s ohledem na globální pokles poptávky po energetických komoditách kvůli kombinaci teplé zimy a pandemie onemocnění covid-19. V loňském roce se těžba uhlí, ropy a zemního plynu začala podle EIA v USA postupně zotavovat a s meziročním 2% růstem dosáhla hodnoty 77,14 quadů.

Mezi těženými fosilními palivy měl největší zastoupení se 46 % zemní plyn, přičemž dalších 9 % tvořil plynový kondenzát, tedy směs etanu, propanu, butanu, izobutanu či dalších fosilních paliv. Ropa se podílela 30 % a uhlí poté tvořily 15 %.

Těžba všech fosilních paliv má nadále růst

Podle krátkodobého výhledu agentury by těžba měla růst i během letošního a následujícího roku, což by ji v příštím roce mělo dostat na nejvyšší hodnoty v historii. Těžba plynu podle předběžných dat agentury loni vzrostla o 2 %, podobně by díky efektivnější těžbě a rozvoji nových ložisek měla letos vzrůst o 3 % a v příštím roce o další 2 %. Spolu s těžbou plynu by tak měla růst i těžba kondenzátu, která loni podle EIA vzrostla o 4 %, letos má stoupnout dokonce o 9 % a v roce 2023 o 4 %.

Zatímco těžba ropy v USA loni vzrostla o pouhé 1 %, během letošního a následujícího roku agentura očekává s ohledem na přetrvávající vyšší ceny ropy silnější nárůst. Ten by měl letos dosáhnout 6 %, v následujícím roce poté 5 %.

K částečnému zotavení těžby došlo v loňském roce i v případě uhlí, a to především díky silnější domácí poptávce ze strany uhelných elektráren, kterým v konkurenceschopnosti pomohl nárůst cen plynu. V roce 2020 byla těžba uhlí v USA nejnižší od roku 1964, loni se však z tohoto propadu částečně zotavila se 7% nárůstem. V letošním roce by dle agentury měla vzrůst o dalších 6 %, v roce 2023 poté o pouhé jedno procento.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO