1/2024

e-SALON v Letňanech ukáže v listopadu automobilovou budoucnost

| zdroj: ABF, a.s.0

e-SALON v Letňanech ukáže v listopadu automobilovou budoucnost

Porsche ve Frankfurtu představilo svou novinku Taycan se zrychlením na stovku za 2,8 sekundy, Volkswagen svůj revoluční elektromobil ID.3, který se má stát třetím milníkem v historii automobilky po modelech Brouk a Golf.

Na e-SALONu se v listopadu už podruhé představí nejen auta do zásuvky, ale i elektrické motorky, kola, letadla, člun i dobíjecí infrastruktura. Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

Desítky tisíc lidí už si letos v Evropě pořídily novinkový model americké automobilky Tesla s označením 3. Stal se díky tomu nejprodávanějším elektromobilem na starém kontinentu. Nepochybně bude i jednou z obletovaných hvězd podzimního e-SALONu.

Automobilka Renault přiveze novou generaci elektromobilu ZOE, která se na trh dostane až na přelomu roku. Korejská KIA se chystá pochlubit novinkovými elektromobily e-Niro a e-Soul. Audi ukáže nejen model e-tron, ale i plug-in hybrid Audi Q5 TFSI e.

Škoda chystá elektrickou ofenzivu

Domácí automobilka očekává, že podíl elektrifikovaných aut na celkovém prodeji bude do roku 2025 asi 25 procent. Heslo e-mobilita proto bude silně rezonovat i na stánku okřídleného šípu. Škodovka se pochlubí prvním sériově vyráběným elektromobilem Citigoe iV i hybridem Superb iV. Citigo s elektromotorem, které bude mít výhradně pět dveří, využívá lithium‑iontovou baterii o kapacitě 36,8 kilowathodiny. Umístěna je v podlaze a skládá se ze 168 článků.

U rychlodobíječky s výkonem 40 kilowatů systému CCS se dá dobít za hodinu do 80 procent kapacity. Auto bude pohánět elektromotor o výkonu 61 kilowatů, se kterým dokáže zrychlit z nuly na stovku za dvanáct a půl sekundy. Škodovka už zveřejnila i cenu svého prvního elektromobilu. Začíná na bezmála 430 tisících.

Plug-in hybridní Superb dostal základní cenovku 876 900 korun. Využívá benzinový motor 1,4 TSI o výkonu 115 kilowatů společně s elektromotorem. Kombinace slibuje maximální systémový výkon 160 kilowatů. S přenosem maximálního točivého momentu 400 Nm pomáhá šestistupňová automatická převodovka DSG. Při plném dobití zvládne čistě na elektřinu ujet v přísnějším testovacím režimu WLTP 55 kilometrů. V obou případech se první auta objeví na silnicích těsně před koncem roku.

K e-SALONu patří testovací jízdy

S novinkami na elektrický pohon se budou moci návštěvníci seznámit i při testovacích jízdách. „Velkým tahákem prvního ročníku e-SALONu byly právě zkušební jízdy. Ty budou ještě rozšířeny. Své zázemí budou mít v hale 6, kde bude k dispozici i 10 nabíječek od společnosti Nimble Energy. Valeo v hale předvede také samoparkovací systémy aut. A v hale 2D a hale 1 si na své přijdou při testovacích jízdách fanoušci elektromotorek, elektrokol a dalších vozítek na alternativní pohon,“ připomíná ředitelka veletrhu Jana Nosálová.

Letadla i loď na baterky

Lákadlem pro návštěvníky bude i prezentace elektrifikovaných letadel a také prvního elektrického člunu v České republice s názvem KEEL CRAFT. Loď s exkluzivním designem měří 6,2 metru a pojme pět lidí.

Součástí výstavy ale budou i doplňky, služby, aplikace a legislativa spojené s alternativními pohony dopravních prostředků. „Připravena bude také konference zaměřena na inteligentní ekologickou dopravu ve městech, ale také například na čistou mobilitu v zemích V4,“ doplňuje Jana Nosálová.

Skupina ČEZ na veletrhu

Elektromobilita je pro energetiku logickým trhem, Skupina ČEZ se jí proto systematicky věnuje již 10 let. Provozuje největší síť veřejného dobíjení v ČR s více než 150 stanicemi. Rychlodobíjecí stanice vznikají i díky podpoře z evropského programu CEF (Connecting Europe Facility). Současně Skupina ČEZ nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro jednotlivce, firmy, municipality a kraje.

Výstava, kterou společně pořádají společnost ABF a televize Prima, se bude konat ve dnech 14. – 17. listopadu 2019 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Foto: ABF, a.s.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ