2/2023

Dohoda CETA: Ministr Jan Mládek jednal o procesu ratifikace

| autor: Tisková zpráva MPO0

Dohoda CETA: Ministr Jan Mládek jednal o procesu ratifikace

Jednání se uskutečnilo ve stejný den, kdy vláda České republiky schválila na svém zasedání návrh na sjednání dohody CETA. Na základě dnešního usnesení vlády bude dohoda slavnostně podepsána pravděpodobně na nadcházejícím summitu EU - Kanada 27. října v Bruselu. V prosinci letošního roku pak bude hotova národní dopadová studie.

"V současnosti již máme předběžné výsledky dopadové studie, které nepřinášejí žádná překvapení. Očekáváme pozitivní, byť omezené dopady na celkovou výši HDP, velký efekt naopak bude mít především eliminace cel a netarifních překážek v oblasti automobilového průmyslu či v rámci obchodu se službami. Těžit z uzavření dohody budou především firmy z oblasti automobilového průmyslu a dalších dopravních technologií, ale i farmaceutického či textilního průmyslu," uvedl ministr Jan Mládek.

Ratifikační proces dohody CETA v následujících měsících se uskuteční jak v jednotlivých členských zemích, tak i na úrovni Evropské unie. Obě strany - jak česká, tak kanadská - se dnes na společném jednání shodly, že nic nebrání tomu, aby tento proces by hladký a rychlý.

"Jednání potvrdilo, že neexistují žádné podstatné rozpory a že Česká republika, potažmo Evropská unie a Kanada sdílí společné hodnoty. Proto také jako doplněk dohody CETA vznikla společná deklarace, v níže se obě strany zavazují, že i nadále zůstanou zachovány standardy, požadavky a pravidla na dovážené zboží, pro poskytovatele služeb či pro investory," vyzdvihl ministr Jan Mládek.

Členy kanadské delegace byli kromě Pierra Pettigrewa také nová velvyslankyně Kanady v České republice Barbara Richardson a kanadský obchodní rada Henri Proulx.

Delegace se rovněž setkala se zástupci výborů Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR či s ředitelem zahraničně-politického odboru Kanceláře prezidenta republiky ČR Hynkem Kmoníčkem.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP