1/2021

Demonstrační sodíkový reaktor v americkém Wyomingu má zajištěné financování na pět let

| autor: Jiří Salavec| zdroj: oenergetice.cz0

9799218-2_r1.Plant-Perspective-High-Angle-Towards-Switchyard.jpg
zdroj: terrapower.com

Společnosti TerraPower a PacifiCorp, které mají v plánu postavit v americkém Wyomingu demonstrační sodíkový reaktor, představily projekt Natrium státnímu legislativnímu výboru Joint Minerals Committee. S financováním projektu má pomoci program na podporu pokročilých demonstračních reaktorů. Společně s již vloženými prostředky tak bude mít projekt finančně pokryto pět ze sedmi let. Do konce roku musí společnosti vybrat místo, na kterém demonstrační reaktor postaví.

Zástupci společností TerraPower a PacifiCorp představili v první polovině srpna projekt Natrium státnímu legislativnímu výboru Joint Minerals Committee v americkém Wyomingu s tím, že změny státních zákonů by mohly dále zlepšit vyhlídky na stavbu demonstračního reaktoru.

TerraPower a PacifiCorp představily projekt Natrium, který zahrnuje demonstrační rychlý jaderný reaktor chlazený sodíkem s výkonem 345 MW letos v červnu. Projekt má zároveň disponovat úložištěm na bázi roztavených solí s akumulační kapacitou, která po dobu 5,5 hodiny dokáže zvýšit výkon zařízení až na 500 MW.

Projekt počítá s financováním v rámci programu Ministerstva energetiky na podporu pokročilých reaktorů (Advanced Reactor Demonstration Program). Ten by měl v souladu s rozhodnutím amerického senátu pokračovat další čtyři roky, společně s ostatními finančními prostředky tak má dle zástupců projekt pokryto 5 let. Společnosti se snaží získat finance i pro poslední dva roky z celkem sedmiletého projektu, aby minimalizovaly rizika a případná zdržení.

Náhrada fosilních elektráren?

Projekt Natrium musí vybrat umístění pro reaktor do konce roku. V úvahu přitom připadají lokality čtyř v současné době uhelných elektráren. Na všech místech zatím probíhají technické analýzy pro konečné rozhodnutí.

"Setkali jsme se se skutečnou podporou ve všech čtyřech zvažovaných lokalitách. Existuje spousta aspektů, na kterých nemůžeme pracovat, dokud nebude rozhodnuto o umístění," uvedl Jeff Navin, výkonný ředitel pro vnější záležitosti společnosti TerraPower.

Guvernér Wyomingu Mark Gordon v loňském roce podepsal zákon umožňující majitelům uhelných a plynových elektráren požádat o jejich nahrazení malými modulárními reaktory. Ty mohou mít výkon v maximální hodnotě instalovaného výkonu odstavovaného zařízení. Malé reaktory jsou v zákoně ovšem definovány jen do velikosti 300 MW. Pro účely projektu Natrium by tak, podle zástupců projektu, byla potřeba jeho úprava.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo