1/2021

Čtvrtinu spotřeby elektřiny ve Francii pokryly v dubnu OZE, ceny elektřiny šly i do záporných hodnot

| autor: OEnergetice.cz - Jan Kroneisl0

Čtvrtinu spotřeby elektřiny ve Francii pokryly v dubnu OZE, ceny elektřiny šly i do záporných hodn

Server Platts přinesl informaci o stavu elektroenergetického sektoru ve Francii za uplynulý měsíc.

V dubnu došlo k meziročnímu poklesu výroby elektřiny z jaderných zdrojů, a to konkrétně na 30,49 TWh, výroba z plynu a uhlí poklesla na méně než polovinu, konkrétně na 0,84 TWh, resp. 0,25 TWh.

Rostoucí ceny uhlí, plynu a povolenek zároveň zhoršily ekonomiku mnohých výroben v zemi galského kohouta.

Spolu s mírným počasím tak dubnová spotřeba plynu pro výrobu elektrické energie ve Francii meziročně klesla o 84 % na 58 mil. metrů krychlových.

Navzdory nižší výrobě ve fotovoltaických elektrárnách oproti loňskému dubnu vodní, větrné a solární elektrárny dohromady vyprodukovaly 9,25 TWh. To je o 3 TWh více než loni a obnovitelné zdroje tak minulý měsíc pokryly 25 % francouzské spotřeby.

Zvýšená výroba z obnovitelných zdrojů ovšem přinesla i další následek. V době státních svátků o Velikonocích byla velká výroba elektřiny z OZE jak ve Francii, tak i v Německu, a protože v době svátků tradičně panovala nižší poptávka po elektřině, proto se v obou zemích elektřina obchodovala za záporné ceny.

Podle energetické burzy EPEX Spot Exchange se ve Francii od začátku roku obchodovala elektřina na denním trhu za záporné ceny v celkem 10 hodinách. V případě Francie se jedná o čtyřleté maximum, nejnižší obchodovaná cena dosáhla -31,82 EUR/MWh.

Kvůli mírnému počasí, vysoké výrobě OZE, nižší spotřebě způsobené svátky a stávkami železničářů poklesla cena elektřiny na spotovém trhu.

V průměru se baseload na nadcházející den obchodoval za cenu 33,96 EUR/MWh, zatímco dubnové futures se v průběhu března prodávaly v rozmezí 35,75 až 40,4 EUR/MWh.

Došlo tak k situaci, kdy bylo levnější vyčkat a elektřinu koupit na spotovém trhu místo nákupu forwardu.

Ovšem ve Francii došlo k souběhu několika událostí a například MeteoFrance oznámila, že letošní duben byl ve Francii třetí nejteplejší od roku 1900 s průměrnou teplotou 13,8 °C, což je o 2,7 °C nad dlouhodobým průměrem.

Zdroj: http://oenergetice.cz/elektrina/trh-s-elektrinou/ctvrtinu-spotreby-elektriny-ve-francii-pokryly-dubnu-oze-ceny-elektriny-sly-i-zapornych-hodnot/

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace