Reklama

5. 3. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Co radí starostům a malým majitelům vodohospodářské infrastruktury odborníci? Část druhá.

Již řadu let roste jak počet vlastníků, tak i provozovatelů vodohospodářské infrastruktury a dochází k atomizaci oboru vodovodů a kanalizací. Dnes představíme další názory odborníků na tuto situaci.

V souvislosti s cílem zajistit samofinancování oboru z plateb za vodné a stočné se ukazuje, že řada převážně menších vlastníků nemá nastavenu výši plateb za vodné a stočné na takové úrovni, která by umožňovala řádné plnění plánu financování obnovy jimi vlastněné infrastruktury.

V některých případech je limitem i takzvaná sociálně únosná cena vody. Je tedy na místě položit otázku:

Jaká opatření vedoucí k zajištění dlouhodobé udržitelnosti by měl malý vlastník vodohospodářské infrastruktury učinit?

Jiří Herman, ČEVAK, a.s.

Vaše otázka má, zdá se mi, jednoduchou odpověď: malý vlastník vodohospodářské infrastruktury by měl dodržovat zákon. Mít vodovod něco stojí a starosta by se měl této kruté pravdě podívat do očí (a sdělit ji svým občanům) ještě než vodovod postaví (ve většině případů je to již promeškaný moment).

Postup je jednoduchý:

  • zpracovat plán financování obnovy
  • zjistit, kolik peněz potřebuji vybrat, abych na obnovu měl, a podle toho zkalkulovat výši vodného/stočného
  • zeptat se občanů, zda jsou ochotni tolik platit
  • případně velmi odpovědně prozkoumat, kolik je rezerv v rozpočtu, které mohu dlouhodobě odkládat na budoucí obnovu, a o ně zátěž občanů snížit
  • zajistit si, že skutečně vím, kolik mne voda stojí a z jaké části ji dotuji, nejtransparentněji tím, že si najmu profesionálního provozovatele.

Vím, je to panská rada – jsem rád, že v kůži starosty v této situaci nejsem.

%pst%

Pokud tomu stát chce nějak přispět, měl by aspoň tu základní povinnost, tedy mít plán financování obnovy, důsledně vymáhat.

Nejsem si jist, zda rozumím souvislosti s tématem „atomizace/deatomizace“. Ano, obor je velmi fragmentován, ale v zásadě ve stejné míře jako třeba ve Francii (souvisí to s pravomocemi obcí a s jejich velikostní strukturou – v tom jsme Francii hodně podobní); tam platí dvě jednoduché zásady: kontinuita služby (to je ta povinnost obnovy) a finanční rovnováha (musí se platit tolik, co to skutečně stojí) – a víceméně to tam funguje.

Pokud někdo volá po nějaké formě slučování do větších celků, měl by a) domyslet, jak moc by musel do pravomocí obcí zasáhnout, aby toho dosáhl, b) říci pravdu, co to vlastně znamená: znamená to vynucené přerozdělování od těch, kteří potřeby obnovy svého majetku dnes pokrývají, k těm, kteří tak ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372