1/2024

Čína v loňském roce povolila dvě nové uhelné elektrárny týdně

| autor: Martina Jandusova0

heaven-2514903_640
zdroj: pixabay

V roce 2022 byla v Číně povolena výstavba nejvíce nových nových uhelných elektráren od roku 2015. Vyplývá to ze zprávy organizací, které monitorují projekty fosilních paliv a obnovitelných zdrojů energie po celém světě. Čínské projekty postupují nadprůměrnou rychlostí kvůli obávám z nedostatku energie.

Nevídané tempo

Stávající evropský trend, kdy se uvádí do provozu uzavřené uhelné elektrárny, je pouze přechodnou záležitostí, kterou vyvolala energetická krize. S výstavbou nových kapacit se nepočítá. Naproti tomu v Číně je situace opačná. Podle průzkumu neziskové organizace Centrum pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) a Global Energy Monitor (GEM) v loňském roce Peking schválil výstavbu dalších 106 gigawattů uhelné energetické kapacity, což je čtyřikrát více než o rok dříve a nejvíce od roku 2015.

V Číně se tak začala stavět šestkrát vyšší kapacita uhelné energie než ve všech ostatních zemích světa dohromady. „Rychlost, s jakou projekty získávaly v roce 2022 povolení k výstavbě, byla mimořádná. Mnoho z nich se objevilo, obdrželo povolení, zajistilo si financování a prorazilo zřejmě během několika měsíců,“ říká Flora Champenoisová, analytička GEM.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP