Časopis

Čína od srpna ukončí státní podporou novým solárním a pevninským větrným elektrárnám

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

windmills-1149604_640.jpg
zdroj: pixabay

Čína již nebude poskytovat dotace ze státního rozpočtu na nové větrné elektrárny na pevnině a solární elektrárny, a to i decentralizované solární projekty komerčních uživatelů. Země tím reaguje na pokles nákladů na výstavbu těchto zdrojů, uvádí agentura Reuters.

Nové pravidlo platné od 1. srpna navazuje na značný pokles nákladů na výstavbu solárních a větrných elektráren související s prudkým rozvojem instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů energie v Číně. Čína chce zpomalit nárůst vyplacených dotacích, které již nyní přesáhly 400 miliard jüanů (1,3 bilionu korun).

Elektřina vyrobená z nových projektů se bude prodávat za místní referenční ceny elektřiny z uhelných elektráren nebo za tržní ceny, uvedla v prohlášení Národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC).

O cenách elektřiny pro projekty větrných elektráren na moři a koncentračních solárních elektráren, které získají schválení v roce 2021, budou rozhodovat vlády jednotlivých provincií.

Prohlášení rovněž vyzývá místní vlády, aby zavedly politiky na podporu odvětví obnovitelných zdrojů energie včetně solární a větrné energie.

Čína, která je největším trhem pro OZE a zároveň největším světovým původcem emisí, v roce 2020 uvedla do provozu 72 GW instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách a 49 GW v solárních elektrárnách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon