2/2023

Chceme progresivnější změny v energetice

| autor: Energon Holding0

Chceme progresivnější změny v energetice

Zatímco ministerstvo průmyslu a obchodu nyní analyzuje, jak se k doporučení postaví, české firmy odhodlaně hlásí, že by progresivnější změny v energetice uvítaly. Vnímají je jako příležitost.

České společnosti odjakživa vynikaly v zavádění inovací, včetně oblasti energetických celků. Ambicióznější cíle v modernizaci české elektroenergetiky mohou úspěšně rozhýbat stojaté vody a nastartovat exportní příležitosti,“ uvádí Fady Al-Kheir, ředitel strategického rozvoje českého Energon holdingu.

Éra nových technologií

Závislost české elektroenergetiky na uhlí a na jádru podle Fadyho Al-Kheira nepatří do 21. století. Moderní energetika je levnější, nepotřebuje nedostatkovou vodu a je zdravější jak pro lidi, tak pro ekonomiku. 

Diverzifikovanější energetický mix je navíc vhodnější i s ohledem na národní bezpečnost a je v souladu se závěry expertních týmů NATO i Pentagonu,“ doplňuje. Na jeho slova navazují i další zástupci dceřiných firem holdingu.

MŽP jde příkladem, jiné rezorty zbytečně brzdí

Zatímco všechny okolní země intenzivně rozvíjejí obnovitelné zdroje i bateriové systémy, náš akční plán se zbytečně drží při zdi. Technologie máme na světové úrovni, ale energetický zákon nám paradoxně brání využít jejich potenciál.

Ve výsledku nám tak uniká dokonce i Polsko, dosavadní uhelná velmoc,“ upozorňuje na negativní efekt málo progresivního přístupu Tomáš Pastrňák, ředitel společnosti Energon Advanced Energetics.

Jednatel firmy S-Power Energies Jaroslav Šuvarský na současném systému spatřuje i pozitiva: „Explicitní pochvalu si zaslouží Státní fond životního prostředí a jeho program Nová zelená úsporám. Ten již několik let poskytuje transparentní podporu domácnostem a může být skvělým příkladem pro další rezorty.“

Výrazně akčnější by podle něj mohlo být například ministerstvo průmyslu a obchodu: „Každý, kdo dnes uvažuje ekonomicky, vnímá důležitost a budoucí potenciál obnovitelných zdrojů. 

Fotovoltaika je dnes nejlevnějším zdrojem energiepoptávka po ní neustále roste na straně domácností i firem. Cena je navíc o 90 procent nižší než v době solárního boomu a dále klesá. Proto je nešťastné ji v zákoně vyřazovat z aukcí,“ vysvětluje.

%pst%

V podobném duchu se vyjadřuje i Michal Petřík, předseda představenstva společnosti Buildsys, která se specializuje na automatizaci budov: „Rozvoj moderní energetiky přímo ovlivňuje náš obor. Technologicky je Česká republika na úrovni západní Evropy, jsme však ve skluzu v legislativní rovině.

To má vliv na to, že slovo expertů u nás nemá dostatečnou váhu. Navzdory jejich doporučením při finálním rozhodování často vítězí konzervativní přístup nekvalifikovaných osob, což brání inovacím. Platí to pro obor automatizace budov i pro celou energetiku.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE