2/2023

Česko-japonské strategické partnerství stále ve hře. Ministr Havlíček o něm mluvil s japonským protějškem Tanakou

| autor: MPO ČR0

Česko-japonské strategické partnerství stále ve hře. Ministr Havlíček o něm mluvil s japonským pro

Jednání vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka s japonským ministrem zodpovědným za strategii růstu, ekonomickou a fiskální politiku a finanční agenturu Ryoseim Tanakou může přinést uzavření dohody o strategickém partnerství.

„Velmi vítáme japonské investice s vysokou přidanou hodnotou. Japonsko je zejména, co se týče výzkumným projektů,  jedním z našich největších investorů v České republice,“říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: “Chtěli bychom zvýšit i objem vzájemného obchodu a současně zlepšit vzájemnou obchodní bilanci tak, že český export do Japonska vzroste. Obě země jsou technologicky na velmi vysoké úrovni, pro Japonsko je tak více než srozumitelné, že Česká republika je v duchu inovační strategie 2019 - 2030 zemí pro budoucnost, Country for the Future.“

Stejnojmenný český program, tedy Country for the Future, který podporuje zavádění inovací, vznik a rozvoj inovativních firem a digitální služby, ministr Havlíček svému japonskému protějšku podrobně představil. Zaměřit se má na národní start-up a spin-off prostředí, digitalizaci a chytré investice. Bude se z něj mimo jiné podporovat usnadnění robotizace, automatizace a prosazování inovací ve firmách. A to s důrazem na malé a střední podniky v souladu s definovanými standardy Průmyslu 4.0 a klíčovými trendy perspektivních odvětví. Probralo se také samotné investování do oblastí klíčových trendů. Mezi ně patří umělá inteligence, kosmické technologie, laserové technologie, obranné technologie, nanotechnologie, biotechnologie, energeticky úsporná řešení aj.

Obrat vzájemného obchodu s Japonskem v roce 2018 dosáhl víc než 4 miliard USD. Český vývoz do Japonska se ve stejném období vyšplhal na 913,2 milionů USD, naopak dovoz ČR z Japonska se pohyboval kolem 3,1 miliardy USD. Největší podíl českého vývozu do Japonska v roce 2018 měly kovy a vzácné kovy, součásti vozidel, telekomunikační zařízení, krmivo pro zvířata a mikroskopy. Nejvíc se na českém dovozu z Japonska loni podílela osobní vozidla, kancelářské stroje, motory a jejich součásti, polovodičová zařízení, elektrická zařízení, ventily a elektronika. Japonsko je jedním z největších investorů v České republice. V současné době v ČR působí celkem 229 japonských firem, z toho je 98 ve zpracovatelském průmyslu a 11 se věnuje výzkumu a vývoji. V podnicích pracuje víc než 47 000 zaměstnanců.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP