1/2024

Češi si oblíbili třídění, recyklace stoupá

| zdroj: Obaly210

Lahovice,_K_novým_domkům,_kontejnery_na_tříděný_odpad
zdroj: wikimedia.org

Výsledky úrovně třídění a recyklace obalových odpadů za loňský rok potvrzují pozitivní trend minulých let. Recyklace se zvýšila o 4 % na 75%. Pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel.

Výsledky míry třídění a recyklace obalových odpadů za rok 2023 představila Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Pozitivní posun ve sběru a využití obalových odpadů je zejména díky širokému a lehce přístupnému sběrnému systému s téměř jedním milionem barevných popelnic. Ty jsou od každé domácnosti vzdáleny max do 90-ti metrů. 

Dalším důležitým aspektem je ochota 75 % Čechů třídit. Při vyčíslení objemu vytříděného materiálu na každého obyvatele je to v průměru 75,6 kg obalového odpadu. Tvoří ho papír s 22,5 kg, 17,1 kg plasty, 14,6 kg sklo, dále 0,4 kg nápojových kartonů a 21 kg kovů.  

Pro zajímavost, v Česku vzniklo v roce 2023 méně obalových odpadů. Firmy ve srovnání s předcházejícími roky uvedly na trh menší množství baleného zboží a začaly více používat opakovaně použitelné obaly. Spolu s dalšími vlivy se meziročně snížil obalový odpad o 4 %, tj. na 1,262 mil. tun.

Jaké jsou detailní výsledky recyklace?

Zrecyklováno bylo celkem 75 % všech použitých obalů, tj. 941 285 tun. Nejlépe recyklovatelným a z 98 % plně využitelným materiálem je papír. U plastových obalů byla míra recyklace 49 %, u obalového skla 78 %, kovové obaly 67 % a dřevo 37 %.  Platný zákon o obalech ukládá všem členským státům EU povinnost recyklovat v roce 2025 plastové obaly ve výši 50 %, papírové a z lepenky 75 %, ze skla 70 %, z hliníku 50 %, ze železa 70 % a dřeva 25 %. 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA