1/2024

Čerpání evropských dotací na zateplování domů se konečně zjednoduší

| autor: Martina Jandusová0

Čerpání evropských dotací na zateplování domů se konečně zjednoduší

Od března letošního roku dojde k zjednodušení administrativy i ke snížení počtu dokumentů. Podle MMR bude možné žádat o dotace na větší množství technologií (např. zdroje tepla, fotovoltaické systémy, jednotky pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny) a novinkou je přijímání dotací bytovými družstvy. Pro jistotou ministerstvo rozšíří bezplatnou poradenskou pomoc pro žadatele o dotace.

Pod palbu kritiky se Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo kvůli náročnému administrativnímu procesu, díky kterému bylo čerpání dotací značně ztížené. Podle ministerstva v programech „Energetické úspory v bytových domech I a II“ bylo podáno 661 žádostí o podporu ve výší 1, 138 miliardy korun, z nichž se schválilo 295 projektů v hodnotě 598 milionů Kč. Vzhledem k celkovému objemu možných dotací ve výši 3,5 miliardy korun i MMR připustilo, že očekávalo větší zájem.

V tisku se objevila informace o tom, že Aliance Šance pro budovy žádala po státu, aby se program přesunul pod Ministerstvo životního prostředí. To má dlouhodobé zkušenosti s programem Nová zelená úsporám a tedy i s těmito dotacemi. Na špatné podmínky pro dotace si stěžoval i Cech pro zateplování budov, který poslal Karle Šlechtové, ministryni pro místní rozvoj dopis a také Svaz českomoravských bytových družstev.

Program nabízející dotaci ve výši 30 % až 40% celkové hodnoty projektu MMR ovšem nemělo v plánu převést na jiný rezort. Podle ministerstva nelze míchat národní a evropské dotace, které mají zcela jiný systém hodnocení.

Ministerstvo životního prostředí na naše otázky k celému problému reagovalo obdobně: „Zateplování a další rekonstrukce mimopražských bytových domů je hrazeno z evropských prostředků, z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Prostředky z tohoto programu IROP naopak nemohou být určeny pro pražské bytové domy, neboť Praha pro svůj ekonomický status nepatří mezi regiony, které mohou čerpat prostředky z určitých evropských fondů - patří mezi ně i program IROP. MŽP spolu se Státním fondem životního prostředí ČR tedy vyhlašuje výzvy v programu Nová zelená úsporám pro bytové domy pouze v Praze a pro rodinné domy po celé ČR,“ uvedla Jana Taušová, zástupkyně tiskové mluvčí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA