2/2023

Centrum expertů radí: Poplatky za skládkování

| autor: redakce0

dotaz_poplatky.png

Centrum expertů je konzultační systém klastru WASTen, z.s. v oblasti odpadového hospodářství, proto se budeme v sérii článků obracet na experty klastru s dotazy v oblasti oběhového hospodářství, materiálového i energetického využití odpadů.

Dnes jsme se zeptali:

Co znamená poplatek za skládkování, kam putuje a jaký je rozdíl mezi cenou uložení na skládku a skládkovacím poplatkem?

Poplatek za skládkování platí původce odpadu provozovateli skládky při jeho uložení na skládku. Poplatek platí i původce, který je sám provozovatelem skládky a tato skládka je na jeho vlastním pozemku. Jedinou výjimkou je uložení odpadu jako technologického materiálu na technické zabezpečení skládky (max do 20% celkové hmotnosti odpadu v daném roce), za které se skládkovací poplatky neplatí.

Skládkovací poplatek se skládá ze základní složky za uložení odpadu a rizikové složky za uložení nebezpečného odpadu.

Základní složka poplatku je příjmem obce, na jejímž katastru skládka leží, riziková složka je příjmem Státního fondu životního prostředí.

Cena za uložení odpadu na skládku se skládá ze skládkovacího poplatku, který jde obci, dále ze skládkovného, což je cena provozovatele skládky a rekultivačního poplatku. Skládkovné se liší obvykle podle druhu ukládaného odpadu. V současné době nízkých poplatků často bývá skládkovné stejně vysoké jako skládkovací poplatky.


Máte nějaký dotaz týkající se ověřených a bezpečných technologií, moderních trendů využití odpadů, či levných a dostupných možností financování investic? Neváhejte a napiště nám, experti klastru vaše otázky zodpoví.


Odpověď připravil RNDr. Radek Hořeňovský, Euroforum Group, a.s. Zabývá se tématem "Financování investic v oblasti odpadového hospodářství"

Horenovsky.png
EU-ERDF-logo.width-700.jpg
WASTen_Pomahame_s_financovanim_projektu_a_novy.width-700.jpg
Logo-MPO.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP