1/2024

Cena emisních povolenek dosáhla 11letého maxima. V příštích týdnech by mohla atakovat 30 EUR/t

| autor: oEnergetice.cz - David Vobořil0

Cena emisních povolenek dosáhla 11letého maxima. V příštích týdnech by mohla atakovat 30 EUR/t

Ceny by mohly v příštích několika týdnech otestovat hranici 30 EUR/t, míní někteří analytici.

„Myslím, že to byla silná ropa, spolu s býčími podmínkami na denním trhu v Evropě, stejně jako oznámení německé ministryně životního prostředí,“ uvedla Sandrine Ferrandová, energetická analytička francouzské energetické společnosti Engie, k nárůstu cen povolenek.

Povolenky zaznamenaly výrazný nárůst zejména v průběhu středy. Tradeři tento nárůst ceny o více než 1,6 EUR připisují zejména vývoji na energetickém trhu, krátké pauze v denních dražbách povolenek a technickým nákupům.

Jedním z důležitých faktorů při vývoji cen bylo počasí. Nižší výroba evropských obnovitelných zdrojů a údržby a neplánované odstávky francouzských jaderných elektráren podpořené zvýšenou teplotou řek a sníženými hladinami vody měly negativní vliv na provoz téměř třetiny francouzské jaderné flotily. To vyvolalo potřebu výroby fosilních zdrojů.

„Odolnost trhu bude testována následující týden, protože objem aukcí bude o něco vyšší než obvykle. Pokud trh udrží aktuální úroveň, bude na dobré cestě k letnímu býčímu trendu, jak se budeme přibližovat k srpnovým aukcím, jejichž objem je snížen na polovinu,“ tvrdí Jan Kresnik, trader ze společnosti Belektron.

Cena povolenek získala od propadu na začátku června téměř 20 %. Odborníci uvedli, že zvýšený hedging za příznivějších tržních podmínek vyvolal poslední nárůst cen, s následnými technickými nákupy, které převzaly hlavní hnací sílu po ústupu býčích fundamentů.

Německo a rušení povolenek

Někteří obchodníci připisují část nárůstu cen vyjádřením německé ministryně životního prostředí, Svenji Schulzové, která se v rozhovoru pro Bloomberg vyjádřila, že Německo s plánovaným odstavením uhelných elektráren v příštích několika letech plánuje zrušit odpovídající množství emisních povolenek. Tento krok má zamezit k přesunu emisí CO2 do jiných evropských zemí.

Mnoho pozorovatelů bylo zmateno, jak toto vyjádření mohlo ovlivnit cenu povolenek, zejména proto, že ministerstvo životního prostředí pouze potvrdilo své dřívější stanovisko, a také proto, že konečné rozhodnutí připravit Německo o miliardy euro z aukčních příjmů je v konečném důsledku v pravomoci ministerstva hospodářství nebo ministerstva financí.

„Měl jsem dojem, že ministerstvo životního prostředí celou dobu podporuje zrušení povolenek, takže je to potvrzení předchozích prohlášení. Potvrzuje to však politický sentiment, který ještě před několika lety nebyl tak dominantním faktorem,“ uvedl jeden z pozorovatelů na Twitteru.

Někteří analytici pochybují o tom, že vůbec dojde k zrušení povolenek, protože německá vláda bude čelit obrovskému tlaku, aby našla způsoby, jak financovat svůj odklon od uhlí. Země bude jen na podporu strukturálních změn v regionech postižených odklonem od uhlí potřebovat v přepočtu 1 bilion korun. K tomu dále nejméně 50 miliard korun ročně jako kompenzace provozovatelům elektráren.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling