1/2024

BNEF: Spotřeba ropy v roce 2021 poroste. Koronavirová krize však bude mít dlouhodobé dopady

| autor: Jana Červinková| zdroj: oenergetice.cz0

oil-4713386_640.jpg
zdroj: Pixabay

OPEC+ v prvním kvartálu roku 2020 omezil produkci ropy. Poptávka po ropě se kvůli pandemii koronaviru během roku snížila o 9 milionů barelů ropy denně. Jedná se o největší roční pokles, jaký byl kdy zaznamenán. Podle zahraničního serveru Bloomberg NEF (BNEF) se ovšem situace v roce 2021 zlepší. BNEF ovšem dodává, že takto významný pokles spotřeby bude mít na trh dlouhodobé dopady.

V prvním kvartálu roku 2020 OPEC+ výrazně omezil svou těžbu ropy. Nicméně navzdory nižším dodávkám došlo v důsledku pandemie koronaviru k velkým propadům ceny ropy. Poptávka po ropě se během loňského roku snížila o 9 milionů barelů ropy denně (b/d).

Podle dat konzultační společnosti Rystad Energy bylo v loňském roce pěti největším západním energetickým firmám vydáno rekordně málo licencí k průzkumu potenciálních těžebních ložisek. Firmy Exxon Mobil, Royal Dutch Shell a Total kromě poklesu licencí zaznamenaly také snížení výdajů.

Zahraniční server BNEF ovšem očekává, že se v roce 2021 trh s ropou částečně vzpamatuje a dojde k nárůstu poptávky o 4,7 milionů b/d. Zároveň ovšem BNEF dodává, že dlouhodobý a významný pokles spotřeby ropy bude mít na trh dlouhodobé dopady.

Producenti v USA budou v 2021 spíše splácet dluhy než investovat

Podle BNEF se status tzv. swing producenta přesune z USA s břidlicovou ropou zpět k OPEC+. S propadem cen ropy v 2020 se propadla také těžba ropy v hlavních břidlicových ložiscích USA – meziročně o 16 % ve srovnání s průměrným meziročním růstem o 22 % v letech 2017-2019.

Američtí producenti se nechali slyšet, že se proto v roce 2021 soustředí především na snižování dluhů než na investování. Z toho důvodu lze očekávat, že těžba břidlicové ropy by v 2021 zůstala na stejné úrovni, případně velice mírně vzrostla.

Na lednovém setkání OPEC+ se Saúdská Arábie zavázala k dalšímu snížení produkce o 1 milion b/d v únoru a březnu. Saúdská Arábie by tak vyrovnala navýšení těžby jiných členů kartelu. Pokud by svůj slib dodržela, na trhu s ropou by podle BNEF mohla být v Q1 2021 nedostatečná nabídka.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP