1/2024

Bio vánoční stromky udělají radost hned dvakrát

| zdroj: Zahraniční kancelář města Vídně Eurocomm-PR0

Bio vánoční stromky udělají radost hned dvakrát

Vánoční strom patří pro mnohé z nás zcela neodmyslitelně k vánočním svátkům. Ekologická kritéria při výběru stromku jsou bio kvalita a lokálnost. „Bio vánoční stromy ušetří životní prostředí od pesticidů a umělých hnojiv a udělají tak radost hned dvakrát“, říká Bernadette Pokorny z vídeňské Poradny v oblasti životního prostředí Die Umweltberatung.

Pro kultury vánočních bio stromků platí stejná pravidla jako pro ekologická zemědělství a musí splňovat standardy předpisů EU pro toto odvětví. Příliš vysoká tráva a vegetace zabraňují rovnoměrnému růstu stromků.

V bio kulturách vánočních stromků se nepoužívají herbicidy a porosty mezi stromy jsou udržovány krátké pomocí sečení a díky ovcím Shropshire.

Šíření škůdců a plísní zamezuje vhodné rozmezí mezi jednotlivými sazenicemi, volba správného místa a také co nejpestřejší skladba smíšených porostů. V přirozeném přírodním prostředí se i užitkové rostliny cítí dobře a drží škůdce v šachu.  

Stromek bez označení
Bio stromky nejsou označeny jako bio potraviny. Vánoční bio stromky jsou často pěstovány zemědělskými podniky, které pěstují i jiné zemědělské produkty. Kdo si chce zakoupit bio stromek a má pochybnosti, může si požádat o certifikát bio kvality. Aby podnik tento certifikát obdržel, probíhá například v Rakousku jejich každoroční kontrola.

Lokálnost namísto dovozu
Pokud se ve vaší blízkosti nenachází prodejní místo s bio stromky, je tou nejlepší alternativou strom z konvenční pěstírny přímo z vašeho z regionu. Stromkům z dovozu se raději vyhněte, doporučuje vídeňská poradna.

ilustrační foto/pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP