2/2023

Bikesharingu se v Ostravě daří

| autor: Město Ostrava0

Bikesharingu se v Ostravě daří

Do systému sdílení kol se v Ostravě zaregistrovalo u Nextbike 26 939 uživatelů. Rekordním půjčovním dnem byl čtvrtek 18. července během festivalu Colours of Ostrava. 

Lidé si půjčili 3 336 kol a také až čtyřnásobně vzrostl počet registrovaných uživatelů na 200 denně, přičemž běžně se registruje cca 50 uživatelů za den. Obecně si uživatelé kola nejvíce půjčují v pátky a nejméně v neděle.

„Nejoblíbenější výpůjční stanicí je dlouhodobě Nová Karolina, následuje Masarykovo náměstí a Maryčka v Dolní oblasti Vítkovice. V době konání festivalu Colours of Ostrava bylo v jednu chvíli u stanice DOV – Maryčka ve špičce 190 jízdních kol. A nás úspěch a obliba kol opravdu těší,“ řekla resortní náměstkyně Kateřina Šebestová.

V celkovém pohledu je desítka nejvyužívanějších stanic v Porubě (8x) a pak v Moravské Ostravě a Přívozu (2x), co se týká procenta výpůjček, je to 37 % MOaP a 37 % Jih. Dále jsou sdílená kola oblíbená také v městském obvodu Ostrava – Jih (15 %). Z celkového množství výpůjček je 87 % zdarma, protože jsou kratší než 15 minut.

„V červnu jsme spustili informační kampaň, která je zaměřena zejména na mladší generaci uživatelů bikesharingu, která apeluje na dodržování základních pravidel. Kampaň s názvem Dávej bacha se opírá o „desatero“ jízdy na sdíleném kole. Je k dispozici v aplikaci, na stojanech i na kolech. Věřím, že se postupně chování uživatelů sdílených kol bude vylepšovat,“ dodala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Bikesharing, neboli sdílení kol, skvěle doplňuje systém hromadné dopravy a zrychluje pohyb městem s čistou ekologickou stopou. Využívají ho jak místní obyvatelé, tak studenti, kterým kolo zkrátí trasu na určitém úseku cesty do práce či do školy, a také turisté, navštěvující pamětihodnosti a využívající kola delší dobu. Všichni k cestování potřebují jen mobil a vlastní nohy jako pohon.

Veřejnou zakázku na bikesharing letos vyhrála se svými modrými koly firma Nextbike, v současné době v Ostravě nabízí 600 kol ve 212 stojanech. Bikesharing je jedním z projektů strategického plánu fajnOVA.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP