2/2025

Analýza: Emise Číny vzrostly nejrychleji za poslední dekádu

| autor: Jana Červinková| zdroj: oenergetice.cz0

industry-1752876_640.png
zdroj: pixabay

Výzkumná organizace Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) provedla analýzu, podle které emise CO2 v Číně vzrostly meziročně nejvíce za posledních více než deset let. Pokud by růst emisí pokračoval ve zbytku roku 2021 jako v prvním kvartálu, tak by měla Čína velmi malý prostor pro další nárůst, aby splnila cíle svého pětiletého plánu do roku 2025. Analýza byla zveřejněna na webu Carbon Brief.

Nejedná se pouze o návrat do úrovně před pandemií

Pandemie koronaviru měla s největší pravděpodobností na emise CO2 Číny významný vliv. V prvním kvartálu roku 2020 došlo k největšímu meziročnímu propadu za posledních zhruba deset let. Naopak v prvním kvartálu roku 2021 došlo k rekordnímu meziročnímu nárůstu 14,5 %. Na konci března 2021 emise CO2 Číny dosáhly téměř 12 miliard tun (GtCO2).

Pokud bychom růst v prvním kvartálu 2021 srovnali s prvním kvartálem 2019, abychom se vyhnuli zahrnutí období s největším dopadem pandemie koronaviru, tak bychom stále získali nárůst o 9 %. Podle organizace CREA se tedy nejedná o pouhý návrat do původního stavu po propadu způsobeném koronavirem.

Analýza CREA je založena na oficiálních datech Číny. Data se týkají domácí produkce, importů a exportů fosilních paliv a cementu, a také na komerčních datech týkajících se zásob uskladněných paliv.

Emise rostou rovněž kvůli nárůstu spotřeby uhlí

Důvodem rychlého nárůstu emisí je podle CREA především utrácení Číny po pandemii koronaviru, které mělo zemi nastartovat. CREA ovšem pro účely analýzy porovnává data z 2021 se stejným obdobím v 2019 (jak je zvykem oficiálního statistického reportování a analýz v Číně). 70 % nárůstu emisí v prvním kvartálu 2021 bylo způsobeno vyšším využíváním uhlí, 20 % vyšším užíváním ropy a 10 % zemního plynu.

K největšímu nárůstu spotřeby uhlí došlo v elektroenergetickém sektoru (60 %), v metalurgickém průmyslu (15 %) a v cementářství a sklářském průmyslu, tedy v sektorech spojených s výstavbou budov (10 %).

V elektroenergetickém sektoru pak podíl nefosilních zdrojů energie naopak poklesl. Důvodem je snížení výroby ve vodních elektrárnách o 8 % v důsledku velkých rozdílů v dešťových srážkách.

Čína chce vrcholu emisí dosáhnout v polovině dekády

Urychlení růstu emisí CO2 potenciálně ohrožuje dosažení cílů do roku 2025, které si Čína stanovila ve svém 14. pětiletém plánu. Na základě těchto cílů by se měly emise mezi lety 2020 až 2025 zvýšit o 5–10 % v závislosti na růstu HDP. Zároveň jsou tyto nadcházející roky vnímány jako klíčové, aby byla Čína schopná dosáhnout vrcholu svých emisí a následně je snižovat.

Pokud by emise i po zbývající část roku 2021 rostly dosavadním tempem, tak by mezi roky 2022 až 2025 musely stagnovat. Nicméně ekonomická obnova po pandemii koronaviru přináší prospěch především stavebnictví a jiným průmyslovým sektorům, které jsou emisně intenzivní.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva