Reklama

24. 8. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Mike Hower

8 firem, které pozoruhodně využívají tzv. cirkulární ekonomiku

V dnešní době se již patrně každý, kdo se pohybuje v oblasti korporátní udržitelnosti, setkal s pojmem „cirkulární ekonomika“. Skloňuje se možná více, než bychom si přáli, jde však o mnohem víc než jen o další módní slovní spojení. Právě cirkulární ekonomika totiž nabízí potenciál k řešení rostoucího světového problému s odpady – bez odpadu se jednoduše zcela obejde.

Díky výrobním modelům, které snižují závislost na surovinách prostřednictvím neustálého navracení všech druhů materiálů zpět do dodavatelských řetězců, mohou firmy získat obchodní výhodu – vytvoří si zkrátka účinnou ochranu proti nepředvídatelnému vývoji na komoditních trzích a dalším budoucím otřesům.

Přestože z dlouhodobého obchodního i environmentálního hlediska dává výše uvedené smysl, přechod ze současné lineární ekonomiky založené na procesu „využití – výroba – odpad“ k přístupu, který je v tomto ohledu spíše „cirkulárnější“ a u něhož je odpad vnímán jako soubor „technických živin“, není snadný.

Podniky tak i nadále čelí problémům, mimo jiné je totiž nutné daný přístup prosadit v rámci firem, aktualizovat zastaralé politiky státní správy, aby začaly podporovat cirkulární strategie, a samozřejmě také vzdělávat samotné spotřebitele.

Cirkulární ekonomika ovšem rozhodně není jen nějaká suchá teorie – startupy i velké společnosti již s daným konceptem experimentují a vytvářejí nové obchodní modely nebo zdokonalují ty stávající.

Cirkulární ekonomika ovšem rozhodně není jen nějaká suchá teorie – startupy i velké společnosti již s daným konceptem experimentují a vytvářejí nové obchodní modely nebo zdokonalují ty stávající. Podívejme se na osm představitelů, kteří si rozhodně zaslouží pozornost:

Startupy

Thread

Tato pittsburghská společnost s tzv. certifikací B Corp vytváří z plastových lahví z ulic a kanálů Haiti a Hondurasu „odpovědně vyrobenou tkaninu“, která se následně využívá v oblasti spotřebního zboží. Kromě snižování objemu odpadu na Haiti a v Hondurasu prostřednictvím alternativ na bázi upcyklace se firma rovněž snaží pomáhat místní chudině.

Společnost Thread v nedávné době navázala spolupráci se značkou Timberland, která upcyklované materiály využívá u své obuvi. O úrovni transparentnosti mimo jiné svědčí skutečnost, že každý metr tkaniny lze dohledat, a to v rámci každého kroku procesu upcyklace, od sběru lahví přes výrobu tkaniny až po dodání hotových rolí výrobci.

Looptworks

Společnost Looptworks, založená v roce 2009, mění účel nevyužitých materiálů, které by skončily v odpadu, a vytváří z nich „limitované série smysluplných produktů s dlouhodobou životností“.

Díky využití materiálů, které výrobci zboží standardně vyhazují, si tato portlandská firma klade za cíl snížit objem světového odpadu a zároveň inspirovat celou generaci, aby se k planetě chovala odpovědněji. Mezi výrobky Looptworks patří bundy, mikiny, sukně, košile či pánská a dámská trička s potiskem.

V roce 2014 firma navázala spolupráci s leteckou společností Southwest Airlines a prostřednictvím upcyklace z jejích kožených potahů sedadel vyrobila fotbalové míče, tašky a další produkty. Ve stejném duchu pak Looptworks pokračovala v loňském roce u aerolinek Alaska Airlines, z jejichž sedadel tak vznikly kabelky a peněženky.

Looptworks shromažďuje, třídí a čistí materiály, z nichž jsou sedadla vyrobena, následně navrhuje a vyvíjí upcyklované produkty a nakonec je také vyrábí a prodává.

LanzaTech

Tato firma aplikuje principy cirkulární ekonomiky v oblasti uhlíku – odpadní uhlík tak mění „z břemene na příležitost“. Pomocí patentované mikrobiální technologie, konkrétně prostřednictvím fermentace plynu, vytváří z odpadů a zbytků bohatých na uhlík hodnotná paliva a chemické produkty.

LanzaTech se zaměřuje nejen na uhlík produkovaný odvětvími, jako je ocelářství, rafinace ropy či chemický průmysl, ale také na plyny, které vznikají zplyňováním lesnických a zemědělských zbytků a komunálního odpadu.

Její výrobní proces lze podle slov samotné firmy přirovnat k vaření piva, místo cukru a kvasinek ovšem firma využívá mikroby a odpadní plyny, z nichž vyrábí paliva a chemické látky.

Odpadní plyny jsou v rámci procesu zachyceny a recyklovány ještě před tím, než se uvolní do atmosféry v podobě skleníkových plynů, díky čemuž lze snížit objem znečišťujících látek a emisí částic o více než 85 procent a zároveň dosáhnout ekonomického růstu.

Method ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372