Tag: EPS

4325675394_3a2a7cb33b_c

Odpady / Zpravodajství / 29. 9. 2023

Třídění obalů z pěnového polystyrenu se vyplatí ekologicky i ekonomicky, ne všichni toho však využívají

Každý rok v Česku skončí jako odpad přibližně 6000 tun obalů z pěnového polystyrenu (zkr. EPS). Materiál lze ovšem plně zrecyklovat a v tuzemsku existuje i dostatečné množství firem, které jej mohou odebrat či dokonce odkoupit k recyklaci. I přes ideální podmínky, velká část výrobců a distributorů potravin, kteří obaly z EPS využívají ve velkém, této možnosti nevyužívá.

pexels-rodnae-productions-7464249

Publicistika / 29. 5. 2023

Není pravda, že je pěnový polystyren nerecyklovatelný

Podle informací z portálu Medium zažila naše planeta v letošním březnu druhý nejteplejší březen od roku 1850. Duben byl čtvrtý nejteplejší. Observatoř Mauna Lao zaznamenala koncem letošního dubna rekordně vysokou koncentraci CO2 – 425 ppm. To se projevilo v rekordní vlně veder, zejména v Asii a ve zvýšení teploty povrchu oceánu, měřenou satelitem, na rekordních 21,1 stupňů Celsia.

eps_web

Odpady / Zpravodajství / 5. 4. 2023

Spotřeba EPS v ČR loni klesla, následovat bude ale stabilní růst

Tuzemská spotřeba pěnového polystyrenu (zkr. EPS) loni kopírovala pokles spotřeby evropského chemického průmyslu. Ten po pětiletém růstu loni zaznamenal pokles o 6,2 % oproti roku 2021. V Evropě bylo v roce 2022 spotřebováno 2,2 milionů tun EPS, v Česku poté 53 tisíc tun, což je o 9 tisíc tun méně než předloni. Vyhlídky do budoucna jsou ovšem příznivé, i díky ambiciózním plánům EU.

Konference - 23.11.22-088

Odpady / Energie / Publicistika / 10. 12. 2022

EPS: Pozoruhodný poměr cena - výkon

Pěnový polystyren (EPS) je materiál s fascinujícími vlastnostmi. Lehký, dobře opracovatelný a především – vynikající izolant. V Česku se jím zateplují fasády drtivé většiny staveb. Jeho význam roste s cenou energií a jeho výroba má u nás velkou tradici.

recyklační nádoba 5

Odpady / Zpravodajství / 8. 12. 2022

O Vánocích roste množství polystyrenového odpadu, jeho recyklaci komplikuje absence sběrných míst

Pěnový polystyren – materiál, který uvnitř kartonového obalu chrání elektroniku, domácí spotřebiče nebo sportovní potřeby. Po vybalení výrobku se stává nepotřebným a každoročně se u nás vyhodí přibližně 6000 tun tohoto materiálu. Až 20 % celoročního objemu se v kontejnerech ocitá v krátkém období po vybalení vánočních dárků.

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE