1/2024

Zprávy z kampaně #dostbyloplastu: Česko točí kelímky

| autor: MŽP ČR0

Zprávy z kampaně #dostbyloplastu: Česko točí kelímky

Každým rokem se v České republice spotřebují desítky miliónů jednorázových a obtížně recyklovatelných kelímků na kávu. Projekt Otoč kelímek si klade za cíl snížit toho číslo na minimum.

Historie prvního českého systému vratných kelímků na kávu Otoč kelímek se datuje od června 2018, kdy se rozjel v trojici olomouckých kaváren. Po osmi měsících trvání projektu už se vratné kelímky točí v 163 podnicích z 21 měst a obcí po celé ČR (viz https://otockelimek.cz/mapa/)

„To, co začalo jako projekt tří kaváren, se ukázalo být životaschopným systémem s velkým pozitivním dopadem na udržitelnost a životní prostředí. Rádi bychom jej rozšířili opravdu po celé České republice,“ říká iniciátor projektu Jan Havránek.

Název Otoč kelímek zdůrazňuje vratnost, znovupoužitelnost nádobí, na kterém systém stojí. Kelímky jsou vyrobeny z plně recyklovatelného plastu s veškerou potřebnou certifikací pro styk s jídlem a nápoji.

Zákazníci si k ceně první kávy v rámci Otoč kelímek musí připravit ještě 50 Kč na vratnou zálohu. S prázdným kelímkem si ji pak mohou vyzvednout na jakémkoli zapojeném místě, nebo ho rovnou vyměnit za další a další kávu s sebou. Tak již nemusíte plýtvat nerecyklovatelnými kelímky, ani litovat, že jste si ten svůj opakovaně použitelný zapomněli doma.

„Nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Proto od roku 2018 budujeme otevřený systém vratných kelímků na kávu. Systém, který omezuje produkci jednorázového odpadu, šetří životní prostředí i finance. Vyzkoušejte sami u našich partnerských kaváren, jak snadné to je,“ dodává Jan Havránek.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP