1/2024

Zpětný odběr baterií čeká problematické období

| autor: Pavel Mohrmann0

Zpětný odběr baterií čeká problematické období

Jak to působí například na zpětný odběr baterií po ukončení jejich životnosti jsme se zeptali ředitele kolektivního systému Ecobat, Petra Kratochvíla.

Jak dalece ovlivňuje nynější situace zpětný odběr?

V průběhu března došlo z logických důvodů k významnému poklesu požadavků na svoz baterií, a to až o 80%. Souvisí to s uzavřením většiny sběrných dvorů, prodejen a omezením činnosti v řadě firem, ale i s tím, že priority pro všechny zúčastněné jsou úplně jinde.

Bude tato skutečnost mít vliv na plnění cílů?

Myslím, že poprvé nedojde ke splnění povinné kvóty 45% pro sběr. Což nevidím jako zásadní problém, protože v tuto chvíli jde zejména o to zachovat funkčnosti celého kolektivního systému. Musíme počítat s tím, že řada našich klientů (výrobců a dovozců baterií) bude mít existenční problémy a že naše tržby poklesnou minimálně o 20% v tomto roce.

Zpracovatelské kapacity jsou rovněž zasaženy neobvyklou situací?

V době, kdy jsme konečně úspěšně dokončili notifikační proces pro vývoz NiCd baterií, nám zpracovatel ve Francii oznámil přerušení provozu, zatím na dobu neurčitou. Mohou se pohnout ceny za zpracování baterií, a to v těch případech, kdy závisejí na světových cenách kovů jako je Co nebo Ni.

Situace by se mohla zlepšit v oblasti recyklace Li baterií, protože do nedávné doby byly zpracovatelské kapacity zaplněny Li bateriemi z výroby nových baterií do elektromobilů. Díky drastickému omezení výroby automobilů může dojít k uvolnění těchto kapacit a zpracovatelé by mohli mít konečně zájem o recyklaci malých přenosných Li baterií.

Jak dalece se opatření dotknou ekonomické stránky sběru?

Jako každý kolektivní systém musíme počítat s významným propadem našich tržeb, které jsou závislé na prodejích a platební schopnosti dovozců baterií. Začínáme přehodnocovat veškeré naše aktivity z jediného hlediska, kterým je zachování základních funkcí sběru a recyklace baterií. V praxi to znamená najít úspory ve výši 20% proti předchozímu roku.

Určitě si nemůžeme dovolit šetřit na bezpečnosti při sběru a skladování. Počítám, že nezbytné škrty v rozpočtu se nejvíce dotknou oblastí osvěty, propagace a bohužel i velice úspěšného školního projektu Recyklohraní. Obáváme se i dopadů aktuální krizové situace na kvalitu naší dosavadní spolupráce s kolektivními systémy pro oblast elektro.

Foto: Petr Kratochvíl

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA