Reklama

17. 8. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Zeptali jsme se ministerstva životního prostředí

Nedávno vypsaná 40. výzva OPŽP podpoří dotacemi projekty zaměřené mimo jiné na předcházení vzniku biologicky rozložitelných odpadů, projekty zaměřené na předcházení vzniku textilního a oděvního odpadu nebo třeba projekty, jejichž cílem je rozvoj či modernizace softwaru pro neinvestiční projekty v rámci předcházení vzniku komunálních odpadů, či vybudování systémů opětovného použití odpadů, které budou napojeny na konkrétní obce.

Protože z minulosti víme, že některé dotace do OH cíl přímo netrefili a někdy nadělaly více škody než užitku, položili jsme ministerstvu několik otázek.

Kolik procent maximálně bude dotace náklady na projekt pokrývat? 

Dotační podpora pro projekty podané v rámci 40. a 41. výzvy bude poskytována z prostředků Fondu soudržnosti s maximální hranicí do 85 % celkových způsobilých výdajů. Dotaci získají projekty zaměřené na prevenci vzniku komunálního odpadu, sběrné dvory, oddělený sběr (pouze nádoby), bioplynové stanice a zařízení pro nakládání s nebezpečnými odpady včetně zdravotnických odpadů.

Na ostatní typové projekty bude možné kromě dotační podpory využít i zvýhodněný úvěr. Využití kombinace dotace a zvýhodněného úvěru bude nově u projektů zaměřených na separace a svoz odpadů (nádoby vč. svozových prostředků) 25 % (dotace) : 75 % (úvěr) a u třídicích a dotřiďovacích linek a projektů zaměřených na úpravu odpadů a zařízení na materiálové využití odpadů 30 % (dotace) : 70 % (úvěr).

V případě, kdy bude financování projektů podléhat veřejné podpoře je nutné ještě zohlednit tento askpekt.

Podrobnosti jsou uvedeny v dokumentu Pravidla pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP 2014-2020 zveřejněném na webové stránce ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372