Reklama

1. 3. 2020  |  Publicistika  |  Autor: Martina Jandusová

Zaujalo nás: Jde tu skutečně o recyklaci?

4. února se v Poslanecké sněmovně konal seminář na téma "Nezbytné nástroje na podporu recyklace". Nenechte se ovšem zmást ušlechtilým názvem, téma recyklace bylo na semináři až na posledním místě.

Seminář proběhl pod záštitou Jany Krutákové poslankyně PČR, členky výboru pro životní prostředí, členky zemědělského výboru a předsedkyně podvýboru pro udržitelný rozvoj. Na záštitu semináře o „recyklaci“ upozorňuji proto, že poslankyně Krutáková je mimo jiné také ředitelkou společnosti HANTÁLY a.s., která provozuje u Velkých Pavlovic ESO, čili „Ekologickou skládka odpadů“. Jen málokdo asi nezačne uvažovat nad tím, že paní poslankyně bude mít asi tak ekologické představy o podobě nové odpadové legislativy, jak ekologická je již zmíněná skládka.

Během semináře vystoupili zástupci různých organizací. V druhé polovině semináře dostali slovo zástupci dotčených ministerstev a v závěru semináře proběhla diskuze. Na konci článku jsou k dispozici kompletní videa z celého semináře, proto není nutné postihnout v textu celý seminář, uvedu jen pár „nástrojů na podporu recyklace“, které na semináři zazněly.

Neekologický postoj ekologických organizací

Je až s podivem, jak se rétorika Ivo Kropáčka, který zastupoval ekologické organizace (Hnutí DUHA a Zelený kruh), ani po letech neodklonila od toho, co hlásá Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH). „Problémem je zákaz skládkování podle parametru výhřevnosti,“ kritizuje Ivo Kropáček odkaz v zákoně na výhřevnost skládkovaných odpadů 6,5 MJ/kg v sušině.

Argumentuje tím, že v evropských zemích, které mají nastavený stejný parametr, vede zákaz skládkování podle výhřevnosti k nadkapacitnímu spalování odpadů nebo dovozu odpadu ze zahraničí. „Bude se víc spalovat a ne recyklovat, takže je třeba ukončit skládkování neupravených odpadů do roku 2024 a posouzení odpadů nevázat na parametr výhřevnosti, nýbrž na biologickou rozložitelnost,“ uvádí odpadový expert Hnutí DUHA.

Novelizovanou vyhlášku MŽP č. 294/2005 Sb. o podmínkách ukládání odpadů na skládky, která zpřísňuje parametr výhřevnosti (z 8 MJ/kg na 6,5 MJ/kg v sušině) od samého začátku kritizuje ČAOH. Novela podle asociace zabránilavýstavbě sofistikovaných separačních zařízení a mnoho plánovaných projektů bylo zastaveno“. Ovšem „sofistikované“ třídicí linky, které prosazuje právě Hnutí Duha společně s ČAOH, nejsou z hlediska recyklace žádnou hitparádou, neboť odpad pouze „přetřesou“ a ten bude i nadále končit na skládkách. Jen pod jiným kódem.

Sleva pro všechny a hlavně skládkovat

Zajímavými argumenty přispěl i Richard Blahut, místopředseda Spolku veřejně prospěšných služeb (SVPS) a zároveň předseda představenstva frýdecké skládky, který se nejprve zaměřil nahlavní nástroj odpadového zákona: poplatek za ukládání odpadu na skládku, který je nyní ve výši 500 ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372