1/2024

Zástupci SOVAK ČR a CzWA podepsali memorandum o spolupráci

| autor: Pavel Mohrmann0

Zástupci SOVAK ČR a CzWA podepsali memorandum o spolupráci

Dokument podepsali František Barák, předseda SOVAK ČR a David Stránský za CzWA. Františk Barák při této příležitosti připomněl role obou subjektů ve vodním hospodářství ČR: "Zatímco SOVAK ČR řeší provoz, tedy výrobu, dodávku pitné vody a odkanalizování, vyčištění vody a její návrat do přírody, kolegové z Asociace pro vodu ČR nám pomáhají provozní problémy řešit z pozice vědecké a akademické.“ Pro CzWA bude spolupráce se SOVAK ČR nejefektivnější cestou, jak poznatky dostat do praxe.

Krom spolupráce na mnohém se zúčastnění shodli na tom, že jedním z nejdůležitějších bodů, je také příprava oboru vodovodů a kanalizací na nová legislativní opatření v oblasti pitných vod, odpadních vod, odpadů a recyklace zdrojů, plynoucích z požadavků deklarovaných institucemi a orgány Evropské unie a s těmito požadavky související legislativy. Docházet by také mělo ve větší míře k přenosu informací ze zahraničních asociací IWA, EWA a EurEau pro členy SOVAK ČR a členy CzWA.

V následné diskuzi tuto prioritu potvrdil ředitel SOVAK ČR, Oldřich Vlasák. Sdělil, že na stole leží úzká spolupráce s Hospodářskou komorou, která je přítomna drtivé většině připravovaných legislativních změn. Tím by se stal SOVAK ČR de facto součástí připomínkového místa, čímž by se zajistila nutnost vypořádávání připomínek. Předešlo by se tak v mnoha případech problémům, které někdy zavedená legislativa vyvolává v praxi.

Obě strany se také shodly na tom, že jednou z priorit by měla být spolupráce SOVAK ČR a CzWA v oblasti středního školství. „Vnímám, že dostatečný počet kvalifikovaných pracovních sil v oboru vodního hospodářství nám dlouhodobě chybí a můžeme tak podpořit celkovou osvětu společnosti, třeba i výukou na základních, středních i vysokých školách,“ David Stránský. Ředitel Vlasák pak připomenul, že „poprvé v letošním roce SOVAK ČR otevřel kurz Provozovatel vodovodů a kanalizací zakončený maturitou, který umožňuje zvýšit kvalifikaci a zajistit odborníky pro obsluhu vodohospodářských zařízení a byl o něj velký zájem.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP