1/2024

Zástupci MPO diskutovali se senátory o zákonu o zapojení obcí v souvislosti s přípravou projektu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů

| autor: MPO ČR0

Zástupci MPO diskutovali se senátory o zákonu o zapojení obcí v souvislosti s přípravou projektu h

Především o tom se hovořilo na schůzce se zástupci Senátu. Konkrétně podvýboru pro energetiku a dopravu Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, která se uskutečnila na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu.

Zástupci MPO diskutovali se senátory o zákonu o zapojení obcí do projektu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů

Přijetí tohoto zákona je stanoveno paragrafem 108 atomového zákona a panuje shoda, že by měl nejen zajistit respektování zájmů obcí a jejich občanů a stanovit rozhodovací procesy, nýbrž i podpořit vzájemnou důvěru mezi zástupci dotčených lokalit a státních orgánů.

Za podvýbor se schůzky zúčastnila jeho předsedkyně Hana Žáková a místopředseda Jiří Cieńciała, za MPO především náměstek sekce energetiky René Neděla a ředitel odboru jaderné energetiky Tomáš Ehler. Za Správu úložišť radioaktivních odpadů její ředitel Jan Prachař. 

Úvodem byl zástupcům Senátu představen návrh věcného záměru zákona, rozebrány jeho hlavní části a vysvětlen především právní kontext i jeho přínos oproti současnému stavu příslušné legislativy.

V diskusi senátorka Žáková zdůraznila, že obce jsou v tomto procesu klíčovým partnerem. „Komunikace s občany a vysvětlování problematiky radioaktivních odpadů co nejpřijatelnější formou, tak aby byla srozumitelná široké veřejnosti je velmi důležitá,“ uvedla Žáková s tím, že významná je i práce informačních středisek a jejich osvětových programů. Připomněla také roli senátorů v podpoře obcí a jejich aktivní zapojení do jednání, kde to bude zapotřebí. 

Senátor Cieńciała poté zmínil nutnost připravit jednotný plán postupu všech zainteresovaných státních institucí, aby se předcházelo nedorozuměním, což by mohlo celý proces u veřejnosti značně zkomplikovat i prodlužovat.

Na závěr bylo zmíněno připravované setkání, na které ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček pozve starosty všech 53 obcí z dotčených lokalit, aby s nimi prodiskutoval návrh věcného záměru. Setkání se uskuteční v průběhu července na MPO.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ