4/2022

Zajištění kritických surovin – nutnost pro realizaci zelené a digitální transformace EU

| zdroj: Cebre0

ant-rozetsky-SLIFI67jv5k-unsplash
zdroj: unsplash.com

Komise 16. března představila plán na zajištění přístupu EU k bezpečným, diverzifikovaným, cenově dostupným a udržitelným dodávkám kritických surovin, především pro odvětví, jako např. průmysl s nulovými čistými emisemi, digitální průmysl, letectví a kosmonautika a odvětví obrany.

Navržený Akt o kritických surovinách rovněž zlepšuje schopnost EU monitorovat a zmírňovat rizika, posiluje oběhovost a udržitelnost a vytváří příznivé regulační prostředí pro odvětví s nulovými čistými emisemi a konkurenceschopnost evropského průmyslu.

Nařízení stanoví hodnoty pro domácí kapacity pro diverzifikaci dodávek v EU do roku 2030 následovně: nejméně 10 % roční spotřeby EU pro těžbu, nejméně 40 % roční spotřeby EU pro zpracování, nejméně 15 % roční spotřeby EU pro recyklaci, ne více než 65 % roční unijní spotřeby každé strategické suroviny v jakékoli příslušné fázi zpracování z jediné třetí země. Návrh má také za cíl snížit administrativní zátěž, monitorovat dodavatelské řetězce, zvýšit investice do výzkumu, inovací a dovedností, lépe využívat strategie Global Gateway a diverzifikovat dovoz kritických surovin,

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM