2/2023

Za první polovinu roku v Evropě přibylo téměř 5 GW větrných elektráren

| autor: oEnergetice.cz - David Vobořil0

Za první polovinu roku v Evropě přibylo téměř 5 GW větrných elektráren

Nové instalace pobřežních větrných elektráren se však výrazně propadly zejména v důsledku problémů v Německu. Uvádí to data evropské větrné asociace WindEurope.

Elektrárny na pevnině

V případě pevninských větrných elektráren přibylo v Evropě za první polovinu letošního roku 2,9 GW instalovaného výkonu. To představuje oproti 3,3 GW nového výkonu ve stejném období minulého roku 12 % pokles. Za poklesem stojí zejména situace v Německu.

Náš západní soused letos z hlediska instalace nových větrných elektráren na pevnině zaznamenal nejhorší první polovinu roku od roku 2000. Klíčovým problémem zůstává povolovací proces. 11 GW instalovaného výkonu pevninských větrných v tomto procesu aktuálně uvízlo.

Na špici nově instalovaných onshore větrných elektráren se usadila Francie (523 MW), následovaná Švédskem (459 MW) a s větším odstupem zmiňovaným Německem (287 MW), které se ocitlo na úrovni Itálie (286 MW) nebo Turecka (262 MW).

Instalace na pevnině přibývají obvykle rychleji ve druhé polovině roku. Tato tendence je zvláště výrazná v severských zemích, kde jsou nové elektrárny instalovány zejména v letních měsících. Objednávky turbín a tržní aktivita naznačují, že ve druhé polovině roku přibydou značné objemy ve Švédsku a Norsku. Velké objemy se očekávají také ve Španělsku v důsledku 4,1 GW vydraženého v aukcích v roce 2017 a 2018.

Elektrárny na moři

Elektrárny na moři zaznamenaly v první polovině roku přírůstek instalovaného výkonu ve výši 1,9 GW, což je téměř o tři čtvrtiny více než 1,1 GW za stejné období v roce 2018. Prvenství si připsalo Spojené království s 931 MW, zahrnujících větrný park Hornsea 1, který se po dokončení s 1,2 GW instalovaného výkonu stane největším na světě. Na zbývajících pozicích se umístili Dánsko (374 MW), Belgie (370 MW) a Německo (252 MW).

V první polovině roku 2019 Evropa investovala 8,8 mld. EUR do výstavby budoucích větrných farem, 6,4 mld. EUR do pevninských elektráren a 2,4 mld. EUR do elektráren na moři. Tyto investice budou mít během příštích dvou až tří let za následek instalaci a připojení k síti 5,9 GW větrných elektráren. Investice vedly Francie a Nizozemsko.

 Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP