2/2023

Za havarijní únik 15 tisíc litrů rozpouštědla dostala firma z Nového Bydžova pokutu 350 tisíc korun

| autor: Česká inspekce životního prostředí0

Za havarijní únik 15 tisíc litrů rozpouštědla dostala firma z Nového Bydžova pokutu 350 tisíc koru

Z firmy, která v Novém Bydžově-Zábědově provozuje hlubotiskovou tiskárnu obalových materiálů, v červnu 2018 nekontrolovaně uniklo 15 tisíc litrů rozpouštědla ethylacetátu. Ten se následně přes Zábědovský potok dostal až do řeky Cidliny a byla tak významně ohrožena kvalita povrchových vod obou toků.

Důvodem úniku ethylacetátu (používaného k rozpouštění tiskových barev) byla porucha čerpadla pro jímání rozpouštědel ze skladovací nádrže.

„Absence čidel, které by oznámily únik ethylacetátu, nebo jej zastavily, byla rozhodující pro velký rozsah havárie. Při poruše čerpadla proto uniklo veškeré množství rozpouštědla, které v té době v nádrži bylo,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Podle inspektorů selhal i lidský faktor. Pracovníci firmy uvedli, že havárii zjistili v neděli večer (10. 6. 2018), ale ČIŽP byla nahlášena až po obědě druhého dne dispečery Hasičského záchranného sboru.

„Společnost Amcor Flexibles nesplnila svou základní povinnost neprodleně hlásit ČIŽP všechny mimořádné události a havarijní úniky znečišťujících látek do životního prostředí. To hodnotíme jako přitěžující okolnost.

K úniku navíc došlo už v sobotu (9. 6. 2018), kdy se ve firmě sice nevyrábělo, ale bezpečnostní služba během více než 24 hodin nezaznamenala žádné indicie úniku rozpouštědla přes jeho silný charakteristický zápach,“ doplnil Trávníček.

Společnost se proti pokutě odvolala, poté odvolání vzala zpět. Odvolací řízení tedy bylo zastaveno a sankce nabyla právní moci.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP