Reklama

18. 7. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Radovan Potočár

Z recyklace se stalo náboženství. O využití komodit nejlépe rozhodne trh

Michael Munger, profesor politiky, filozofie a ekonomie z americké Duke University, tvrdí, že zákony zavádějící povinnou recyklaci jakoby porušovali princip oddělení církve od státu. Když alokační funkce trhu nahrazuje podpora recyklace "za každou cenu", efektivita celého procesu klesá.

Rozhodnutí recyklovat, využívat statky znovu, by podle Mungera mělo být svobodnou volbou každého jednotlivce. O nejefektivnějšího alokaci zdrojů v tržní ekonomice má rozhodovat cena.

"Dobrovolně opětovně používám věci každý den. Protože je to levnější. Poté, co mám v práci na sobě oblek, nezahodím ho, ale dám si ho vyčistit. Protože je to levnější. V tržním hospodářství nám cena řekne, která aktivita znamená více spotřebovaných zdrojů. Čím vyšší cena - tím více energie a zdrojů je potřebných. Nikdo mi nemusí přikazovat, abych si vybral nejlevnější možnost. Udělám to dobrovolně," píše hned v úvodu svého komentáře pro americký North State Journal.

Odpad nebo zdroj? Ať rozhodne cena

Povinná recyklace, kterou Munger kritizuje na příkladu Spojených států, na tržním principu nefunguje.

Namísto toho pod hrozbou pokuty nebo jiné penalizace lidí nutí odklánět tok odpadů ze skládek, které se podle profesora stává "posvátným", za každou cenu. O tom, zda je konkrétní předmět stále zdrojem nebo se stal odpadem, namísto státních úředníků lépe rozhodně trh.

"Máte v ruce nějakou věc. Je to odpad nebo zdroj? Odpověď je, že pokud je daný předmět stále zdrojem, najde se někdo, kdo je za něj ochoten zaplatit. Pokud jde o odpad, platit musíte vy, aby si ho někdo vzal. A nejlevnější místo, kam se dá tato nepotřebná věc odložit, je skládka," pokračuje Munger.

Racionální volby přikazovat netřeba

Fungování trhu v odpadovém hospodářství Michael Munger ilustruje na recyklaci hliníku. Jsou potřebné zákony, které by jeho recyklaci přikazovali? Podle Mungera ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372