Reklama

6. 6. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Vzorem pro asfaltové směsi je rakouský předpis

Zástupci MPO, MŽP a dalších orgánů státní správy, spolupracujících průmyslových svazů a asociací a dotčených podnikatelských subjektů pracují na návrhu prováděcího právního předpisu o kritériích pro vedlejší produkty a neodpady ve stavebnictví se zaměřením na asfaltové směsi.

Návrh by měl být hotový do konce roku 2017 a tak je nutné především zjistit, zda jsou rakouské limity akceptovatelné. Tyto limity byly již diskutovány v rámci firem Sdružení pro výstavbu silnic (SVS). Nebyl vyjádřen nesouhlas ani k množstevním limitům ani k jakostním třídám.

I přes celkem jasnou předlohu je přeci jen nutné odpovědět na množství otázek. Důležitý je způsob odběru vzorků a stanovení četnosti měření, což je důležité z hlediska finančních nákladů. Dále má rakouský předpis stanovenu podmínku konce odpadu jen pro jednu třídu a je třeba určit, jak to bude v ČR. Finálním produktem je asfaltová směs vyráběná za tepla. Další diskuze se týká zadavatele nebo stavebníka, který by měl realizovat první analýzy a zjistit skutečný stav při provádění rekonstrukcí i s ohledem na veřejné zakázky.

V Německu i v Rakousku je již při výběrovém řízení stanoveno přesné množství materiálu, který se při rekonstrukci vrací zpět do stavby. Zřejmě bude ještě předmětem velké diskuze kterou část rakouského předpisu je možné použít, a kterou je nutné modifikovat na podmínky ČR a využít platné ČSN a další normativní ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372