2/2023

Významné vodojemy Ostravského oblastního vodovodu procházejí modernizací

| autor: APROVAK0

Významné vodojemy Ostravského oblastního vodovodu procházejí modernizací

Řada z nich prochází v letošním roce významnými opravami, modernizacemi a rekonstrukce. To vše bez vlivu na kvalitu a stabilitu dodávek pitné vody pro odběratele. Kromě obnovy vodovodních sítí zaměřuje SmVaK Ostrava svou investiční pozornost v systému dodávek pitné vody také na vodojemy.

V současnosti probíhají práce například u vodojemů Chvalíkovice a Třebom na Opavsku, finišují rekonstrukční projekty u vodojemů v Třinci-Neborech, Skalici u Frýdku-Místku. Pracuje se také ve Frýdlantu nad Ostravicí nebo Smolkově na Opavsku.

Například věžový vodojem v Třebomi na Opavsku s kapacitou 100 metrů kubických pitné vody zásobující podzemní vodou z blízkého vrtu danou obec prochází v současnosti rekonstrukcí a opravou ocelové konstrukce. Její technický stav byl kvůli postupující korozi již nevyhovující.

Některé zámečnické prvky je nutné vyměnit. Modernizací prochází také například elektroinstalace nebo vstup do akumulační komory vodojemu tak, aby odpovídal bezpečnostním předpisům.

Investiční projekt zasahuje i do přilehlé úpravny vody, kam bude dodána nová automatická tlaková stanice s čerpadlem, elektromotorem, potrubní rozvody nebo armatury. Celkové náklady na modernizaci se vyšplhají na 3,5 milionu korun. Hotovo bude na konci září.

Do konce října by měla být hotova stavební rekonstrukce také v případě vodojemu Chvalíkovice, která začala v loňském roce. Významnou projekt si vyžádá náklady téměř 17 milionů korun. Zemní dvoukomorový vodojem má celkovou kapacitu 10 tisíc kubíků vody.

Stavební i elektročást armaturní komory vykazovala s ohledem na dobu používání opotřebení a defekty, které bylo nutné napravit. Kromě stavebních prvků došlo například k výměně elektroinstalace.

Za 1,2 milionu korun prošel opravou a rekonstrukcí stavební části také vodojem ve Skalici u Frýdku-Místku s kapacitou 250 metrů krychlových pitné vody. Cílem je jednak zkvalitnit provozní podmínky a také zlepšit nevyhovující stav stavebních objektů pro moderní provoz.

Byla provedena kompletní výměna elektroinstalace a napájení elektrickou energií, nově vyřešena je také ochrana objektu před bleskem, opravou prošly fasády a zastřešení. Opravy byly dokončeny v těchto dnech.

Do finální fáze postoupil také projekt oprav a modernizace dvoukomorového zemního vodojemu s kapacitou 2000 kubíků pitné vody v třineckých Neborech. Stavba, která začala na jaře, si vyžádá více než 8,5 milionu korun. Během rekonstrukce byla například sanována železobetonová konstrukce vodojemu, a to jak vnitřních, tak vnějších částí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP