1/2024

Výstava na Kampě: 15 let od povodně

| autor: Tisková zpráva HM Praha0

Výstava na Kampě: 15 let od povodně

Velkoformátové fotografie zachycují okamžiky ze dnů, kdy Vltava kulminovala - kdy se Kampa, Karlín, Libeň, zoologická zahrada, Chuchle a další místa ocitla pod vodou. I ze dnů, kdy velká voda ustoupila a objevily se bahnem a nejrůznějšími předměty zanesené ulice a parky i domy, z nichž některé sílu povodně nevydržely…

„Praha se s následky velké vody velmi dobře vyrovnala, ovšem za vynaložení obrovských finančních částek. Další velké náklady si vyžádalo vybudování rozsáhlého systému protipovodňových zábran, jehož funkčnost každoročními cvičeními důkladně prověřujeme.

A že se jednalo o tu nejlepší investici, se ukázalo v roce 2013, kdy rychlá a koordinovaná stavba protipovodňových bariér zabránila tomu, aby se historie z roku 2002 opakovala,“ řekla mimo jiné při vernisáži primátorka Adriana Krnáčová.

„Povodně před patnácti lety jsem zažil na vlastní kůži. Měl jsem možnost vidět, jak vám v několika vteřinách, voda vezme všechno, co jste předtím dlouhá léta budovali. A jak málo stačí, aby vás připravila i o blízkého člověka. Pro Prahu tato povodeň znamenala jednu z největších živelných pohrom v celé její historii. Ihned po povodni proto začal magistrát v ohrožených oblastech zásadně rozšiřovat protipovodňová opatření.

Zabránit Vltavě a Berounce v tom, aby se při povodni vylily mimo koryto, mají v centrálních částech Prahy a na křižovatkách s komunikacemi zejména mobilní protipovodňové bariéry, v ostatních úsecích i stálé protipovodňové zemní hráze, železobetonové stěny a suché poldry,“ uvedl radní Libor Hadrava.

Povodeň, která Prahu v srpnu roku 2002 postihla, byla svým rozsahem, průtokem a důsledky nejničivější povodní v novodobé historii a způsobila na majetku města škody za téměř 30 miliard korun. Na území hlavního města naštěstí nedošlo v přímé souvislosti s povodní ke ztrátám na životech.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP