1/2024

Vodní elektrárna Dalešice překonala dosavadní rekord ve výrobě elektřiny

| zdroj: ČEZ0

2008_dalesice1-20201214-121525.jpg
zdroj: Pixabay

Energetikům na Přečerpávací vodní elektrárně Dalešice se v pátek v 19 hod. podařilo překonat dosavadní největší roční výrobu elektřiny 526 939 MWh, které dosáhli v roce 2015. Do konce roku tak vyrobí nové rekordní množství elektrické energie z vody.

Výrobě přálo také letošní počasí, které bylo bohaté na dešťové srážky. Vody bylo v dalešické nádrži od června dostatek, k rekordní výrobě přispěla rovněž skutečnost, že byla nízká poruchovost a krátké plánované odstávky. Celkem elektrárna od svého spuštění vyrobila více než 14 TWh elektrické energie.

Přečerpávací elektrárny jsou významným činitelem při pokračující dekarbonizaci a modernizaci energetiky. Stále rostoucí množství lokálních a obnovitelných zdrojů vede k větší potřebě zdrojů, které dokáží rychle reagovat na výkyvy ve spotřebě energie. Právě přečerpávací elektrárny dokáží rychle najet a začít vyrábět, i naopak uchovat přebytky elektřiny na potřebnou dobu. Díky těmto vlastnostem byl loni tento typ elektráren využíván o 72 % častěji než před 10 lety.

„Dalešice umí najetna plný výkon v čase 60 sekund, což z nich dělá v této disciplíně „nejrychlejší“ elektrárnu Skupiny ČEZ. Objem vody v plné horní nádrži tady umožňuje vyrobit v rámci jednoho cyklu 2,3 milionu kWh,“ vypočítává přínos dalešické přečerpávací elektrárny ředitel OJ Vodní elektrárny ČEZ Petr Maralík.

Dosažení historicky nejvyšší výroby dalešické elektrárny je symbolickým dárkem pro dva pracovníky červené směny elektrárny, pana Pavla Jílka a Miroslava Tesaře, kteří v elektrárně pracují čtyři desítky let. Svoji poslední směnu před odchodem do zaslouženého důchodu stráví 31.12., kdy elektrárna dosáhne nové nejvyšší roční výroby elektřiny, na které se oba pracovníci celý svůj profesní život podíleli.

Pan Miroslav Tesař je strojník červené směny, který zde pracuje od roku 1979. Jeho kolega provozní elektrikář Pavel Jílek nastoupil v roce 1980 do údržby a o čtyři roky později přestoupil do směn, kde pracuje dodnes. Děkuji oběma našim kolegům za jejich celoživotní poctivou práci a mám radost, že právě oni byli při vzniku nového významném milníku naší vodní elektrárny,“ řekl k dosažení nejvyšší výroby elektrárny Josef Blaha, vedoucí provozu vodních elektráren ČEZ.

Dosud nejvyšší výrobu za 42letou historii dosáhli energetici na tomto vodním díle, které bylo vybudováno jako zásobárna vody pro nedalekou Jadernou elektrárnu Dukovany s víceúčelovým využitím pro regulaci toku řeky a k rekreačním účelům v roce 2015.

V posledních letech zastává nezastupitelnou úlohu především v oblasti regulace energetických špiček přenosové soustavy. Vodní kaskáda přehrad Dalešice a Mohelno současně plní další strategickou úlohu zajištění napětí a proudu pro Dukovany v případě tzv. blackoutu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP