4/2022

Vláda pomůže zákazníkům tepláren

| autor: Martina Jandusova0

Plynárna_a_teplárna_Michle
zdroj: wikimedia.org

Na konci loňského roku vláda schválila program, který má zmírnit nárůst ceny tepla pro zákazníky v teplárenství. Program je zpracován podle Dočasného krizového rámce pro opatření státní podpory na podporu hospodářství po tom, co Rusko napadlo Ukrajinu, přičemž tento postup v teplárenství doporučila Evropská komise. Podle aktuálně platného rámce je podporu možné poskytnout do 31. prosince 2023.

„Uvědomujeme si, že nárůst cen energií se promítá také do cen dodávek tepla domácnostem. Proto přicházíme s novým programem, ve kterém mohou teplárny žádat o podporu, aby nepřenášely na zákazníky zdražování,“ říká ministr průmyslu a obchodu Síkela a dodává: „Na program je připraveno 17 miliard korun. Ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže požádáme v průběhu ledna 2023 o notifikaci u Evropské komise.“

Předmětem podpory budou způsobilé výdaje, kterými bude část nákladů na výrobu tepla dodaného do soustavy zásobování tepelnou energií za měsíce únor až prosinec roku 2022 nebo rok 2023 a jejich zvýšení oproti roku 2021. Držitelé licencí na výrobu tepla budou moci o dotaci žádat po notifikaci v rámci dotační výzvy, kterou vypíše Ministerstvo průmyslu a obchodu. Finanční pomoc teplárny následně v plné výši promítnou do ceny za dodávky tepla.

„Nepůjde o pomoc pro teplárny, ale pro zákazníky tepláren. Celkový objem podpory považujeme v současné situace za maximum možného. Program je však obecný a přínos pro zákazníky bude možné vyčíslit, až budou k dispozici konkrétní výzvy pro podávání žádostí o dotaci. Zatím víme pouze to, že se podpora nebude vztahovat na výrobu tepla z plynu v roce 2023, protože v letošním roce již platí zastropování ceny plynu pro výrobu tepla. I teplárny vyrábějící teplo z plynu by nicméně měly mít nárok na podporu za únor až prosinec minulého roku,“ komentuje program Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení České republiky.

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že k programu budou vyhlášeny minimálně dvě výzvy. Jedna se bude týkat období od 1. února 2022 do 31. prosince 2022, druhá období od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023.

V uplynulém roce se zásadně zvýšil počet cenových lokalit, kde se cena tepla pohybuje nad úrovní 1 000 Kč/GJ bez DPH, a to mezi únorem a prosincem o 107 cenových lokalit. V únoru 2022 bylo takových cenových lokalit 238, v prosinci 2022 už takových lokalit bylo 345, uvádí MPO.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM