Reklama

3. 10. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Vláda Merkelové se Zelenými může přinést útlum uhlí a povinné elektromobily

Výsledky voleb v Německu znamenají, že Angela Merkelová bude zřejmě pro svou vládu potřebovat Zelené. Ti kromě jiného vyžadují okamžité uzavření 20 nejvýznamnějších znečišťujících uhelných elektráren.
záležitostí na počkání. Zelení se od Merkelové CDU/CSU a FDP liší mimo jiné podstatně razantnějším environmentálním programem. "Ve všeobecnosti Zelení prosazují ambicióznější cíle a radikálnější odpověď na diselový skandál," shrnul v pondělí analytik Morgan Stanley.

Zelení, kteří svůj volební program postavili kromě životního prostředí zejména na sociální politice, větší integraci v EU a ochraně migrantů, dosáhli ve volbách výsledku 8,9%. Stali se však jazýčkem na vahách. Pokud budou křesťanští demokraté a svobodní demokraté Merkelové chtít vytvořit s levicově orientovanou stranou koalici, musí být připraveni na kompromisy.

20 elektráren má skončit okamžitě

Oblastí, ve které Zelení nebudou ochotni ustoupit, je podpora obnovitelnách zdrojů. "Jsme proti uhlí, které poškozuje klima, abychom chránili klima a dosáhli našeho cíle 100% podílu obnovitelné energie do roku 2030. Dvacet nejšpinavějších uhelných elektráren okamžitě uzavřeme," píši Zelení hned v prvním bodě svého volebního programu.

Uhelné elektrárny v současné době v Německu pokrývají až 40% spotřeby energie. Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje bude proto pro vládu spolutvořenou Zelenými jednou z hlavních priorit.

Německo začalo s podporou větrné a solární energie již v roce 2000. Vláda Merkelové v roce 2011 po havárii ve Fukushime ohlásila ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372