2/2023

Vídeň již 10 let provozuje dálkové zásobování chladem

| autor: Tisková zpráva Eurocomm Praha0

Vídeň již 10 let provozuje dálkové zásobování chladem

Desítky let proměňuje Vídeň v termálních zařízeních odpad na dálkové teplo, kterým zásobuje statisíce vídeňských domácností.

„A nyní také již deset let využíváme tuto technologii, která nám v zimě přináší teplo, i během léta a produkujeme s ní ekologicky přívětivý dálkový chlad pro nejdůležitější městská zařízení jako je všeobecná nemocnice, vídeňské hlavní nádraží, výpočetní centra či hotely,“ přibližuje vídeňská radní pro životní prostředí a městské podniky Ulli Sima.

Horké dny zvyšují poptávku

Přesně před deseti lety zahájil městský dodavatel energií provoz první centrály na dálkové zásobování chladem. Nyní jich provozuje třináct, dosahují celkového výkonu 120 megawattů a Wien Energie jimi zásobuje 2 000 000 m3 kancelářských a dalších ploch.

Poptávka v průměru stoupala o patnáct procent ročně a Wien Energie se připravuje na expertní prognózu, podle níž by kvůli změně klimatu mohl zájem o dálkové chlazení během dvaceti let vyrovnat poptávku po zásobování teplem.

Jak dálkové zásobování chladem funguje?

Podobně jako dálkové teplo vzniká i chlad určený pro dálkové zásobování při spalování odpadu či v elektrárnách. Takzvané absorpční chladící jednotky poháněné odpadním teplem dodávají vodu ochlazenou na šest stupňů do samostatné chladící sítě, na kterou jsou napojeni velcí městští odběratelé.

Ti následně studenou vodu využijí pro vlastní chladicí systém. Oproti konvenčním klimatizacím spotřebuje produkce dálkového chladu pouze pětinu až desetinu primární energie, vykazuje i stejnou úsporu CO2 a navíc může v budovách uspořit místo a snížit náklady.

10 let dálkového zásobování chladem ve Vídni v kostce

  • 13 centrál
  • 120 megawattů celkového výkonu
  • 2 000 000 mklimatizovaných prostor
  • 15 % průměrný roční přírůstek výkonu

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP