1/2024

Veolia dokončila další etapu ekologizace teplárny v Olomouci

| autor: Veolia0

Veolia dokončila další etapu ekologizace teplárny v Olomouci

"Na náš hlavní fluidní kotel K5 jsme nainstalovali nový tkaninový filtr. Po odsíření a denitrifikaci teplárny jde o další stěžejní část její ekologizace. Přestavba přispěje k dalšímu snížení emisí, zejména polétavého prachu," vysvětluje Kamil Vrbka, ředitel regionu Střední Morava společnosti Veolia Energie ČR.

Ekologická rekonstrukce kotle K5 stála 73 milionů korun, část financí získala firma z Operačního programu Životní prostředí. Tímto projektem Veolia dokončila soubor ekologických opatření na svém hlavním kotli. Jeho produkce emisí bude nižší u oxidů dusíku o 26 %, u SO2 o 58 % a u tuhých znečišťujících látek o 48 % oproti výchozímu stavu před zahájením ekologizace kotle v roce 2017. Nový filtr už teď splňuje budoucí přísné požadavky EU na emise ze stacionárních zdrojů tepla.

Přestavba proběhla za plného provozu

"Nejnáročnější v této stavbě bylo vypořádat se s velmi krátkým termínem na realizaci díla a prostorovými omezeními areálu. Celá stavba byla realizována za tři měsíce a za plného provozu teplárny," zdůraznil Petr Botlík, náměstek ředitele regionu Střední Morava společnosti Veolia Energie ČR.

Společnost Veolia Energie ČR zásobuje ve městě Olomouci teplem a teplou vodou více než 28 000 domácností, školy, školky, nemocnice, úřady, obchodní domy a průmyslové podniky. Teplo vyrábí společně s elektřinou, tzv. kogenerací, která je vysoce šetrná k životnímu prostředí.

Celkově skupina Veolia Energie ČR investovala za posledních 10 let do modernizace a ekologizace svých zdrojů 8,4 miliard korun. Zvýšila tím efektivitu výroby, spolehlivost i bezpečnost dodávek a zároveň výrazně snížila dopad výroby tepla a elektřiny na životní prostředí, včetně snížení emisí CO₂.


Skupina Veolia Energie ČR je dodavatelem tepla, chladu, elektřiny a průmyslových utilit pro 325 000 domácností a 200 průmyslových klientů. Energetické služby poskytuje také objektům z obecní i terciární sféry ve více než 30 městech a obcích České republiky. Na výrobě tepla a elektřiny se ve firmě Veolia Energie ČR a dceřiných společnostech podílí 1 943 kotlů, 17 parních turbín, 13 kogeneračních jednotek a 10 točivých redukcí.

Foto: veolia.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA