1/2024

Velký jarní úklid startuje o druhé dubnové sobotě. Přidejte se!

| autor: Tisková zpráva MŽP0

Velký jarní úklid startuje o druhé dubnové sobotě. Přidejte se!

Vloni počet dobrovolníků přesáhl 86 tisíc lidí, letos organizátoři vyhlížejí stotisícího účastníka. Hlavní čas celorepublikové dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je nastaven na sobotu 8. dubna.

„Oceňuji, jak se tato akce každým rokem rozšiřuje a zapojuje se do ní víc a víc lidí. Loni se úklidů skládek účastnilo přes 86 tisíc lidí po celé zemi. Takovéto projekty napomáhají šířit potřebnou osvětu, pocit odpovědnosti k přírodě i k našemu nejbližšímu okolí, motivují veřejnost, aby změnila přístup k černým skládkám a nakládání s odpadem, proto akci ministerstvo každoročně zaštiťuje.

Letos je naší společnou metou 100 tisíc dobrovolníků, takže zvu všechny!“ láká na akci ministr životního prostředí Richard Brabec.

Za minulý rok se díky rukám do akce zapojeným dobrovolníků zbavila česká města, obce a volná krajina 1634 tun povalujícího se odpadu. Vytřídilo se na 377 tun skla, plastu a papíru.

„Do Ukliďme svět, ukliďme Česko 2016 se zapojilo přes 86 tisíc lidí. To je, jako kdyby se (podle údajů ze sčítání lidu roku 2011) do úklidu dalo celé město počtem obyvatel podobné Havířovu nebo Pardubicím. Letos chceme jít s laťkou výš – přes počet obyvatel velkých měst, jako je třeba Olomouc,” přidává za pořadatele akce Radek Janoušek ze spolku Ekosmák.

Opět totiž půjde o největší environmentálně zaměřenou akci v dějinách České republiky. Jen k dnešnímu dni je v ní zaregistrováno na 1700 úklidů po celé ČR! Udělat dobrý skutek, nejen pro přírodu, své děti, čisté životní prostředí nebo pro pocit odpovědnosti, tak může opravdu každý.

Ne náhodou dnešní premiérová tisková konference Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017 proběhla na půdě Ministerstva životního prostředí. Rezort životního prostředí tento projekt dlouhodobě podporuje.

Ministr Brabec se jej osobně pravidelně účastní a připojují se k němu i rezortní organizace MŽP, například Krkonošský národní park na 22. dubna nabízí vycházku spojenou s očistou turistických tras nazvanou Čisté Krkonoše, které se tradičně účastní stovky dobrovolníků.

„Tentokrát bude asi 350 až 500 lidí uklízet Krkonoše od "podlahy po střechu", tedy od nejnižších poloh až po hřebeny. To znamená, že jeden pořádkumilovný uklízeč bude v průměru uklízet necelé 2 běžné kilometry značené cesty. Od hlavního termínu je naše akce kvůli sněhu opožděná. Čekáme, až roztaje,” říká Michal Skalka, vedoucí environmentální výchovy Správy KRNAP.

„Akce takového rozsahu by se kromě podpory Ministerstva životního prostředí neobešla ani bez dalších významných partnerů a sponzorů. Například generální partner, Nadační fond Veolia, podporuje námi pořádané úklidy již desátým rokem a také jeho zaměstnanci se do úklidu aktivně zapojují.

Hned na několika místech budou uklízet dobrovolníci z řad zaměstnanců dalších partnerů, kterými jsou např. E.ON či ŠKODA AUTO, a. s., Účast na naší akci je opravdu pestrá, od zahraničních velvyslanců, starostů až po prodejce časopisu Nový prostor nebo odsouzené z vazební věznice,“ vypočítává za spolupořadatele akce zajímavosti z plánovaných letošních úklidů Katka Landová z Českého svazu ochránců přírody.

A vedoucí ekologické ochrany společnosti ŠKODA AUTO Lenka Bočková doplňuje: „Tento rok jsme se rádi stali jedním z hlavních partnerů akce. Do úklidů zapojíme dobrovolníky z řad našich zaměstnanců, studentů i absolventů a uklízet budeme ve všech regionech našich závodů.

Podpora akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je pro nás součástí přístupu k udržitelnosti a navazuje na strategii Green Future, zaměřenou na snižování vlivu průmyslové produkce na životní prostředí.“

Na tom, jak vypadá naše prostředí, se podílíme všichni. Pouhý jeden den stačí k revoluční změně. Momentálně si dobrovolníci mohou vybírat z akcí po celé České republice a denně desítky nových přibývají. Připojit k nim se můžete i vy prostřednictvím webové stránky www.UklidmeCesko.cz.

Pojďte do toho s námi v sobotu 8. dubna!

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ