1/2024

Ve Spojených státech staví vodíkové čerpací stanice nové generace. U nás zatím není ani jediná

| autor: AIR PRODUCTS spol. s r.o.0

Ve Spojených státech staví vodíkové čerpací stanice nové generace. U nás zatím není ani jediná

Společnost Air Products, světový lídr v poskytování vodíkových paliv a souvisejících technologií, slavnostně otevřela ve městě Santa Ana v Kalifornii vodíkovou čerpacístanici moderní plnící technologií Smartfuel®. Má kapacitu 1 500 kilogramů kapalného vodíku, což odpovídá náplni až 50 autobusů za osm hodin a umožňuje doplňovat palivo na všech výdejních stojanech současně.

„Díky využití speciálně navrženého chladicího systému pro přívod kapalného vodíku představuje tato čerpací stanice nový milník v nástupu pokročilých technologií pro rychlé a bezpečné plnění palivových nádrží vodíkem. Naplnění autobusové nádrže na přibližně 28 kilogramů vodíku trvá jen 6 až 10 minut,“ popsal přínos nových kryogenních kompresorů Eric Guter, generální ředitel Americas Growth Platforms společnosti Air Products.

Novou stanici provozuje Orange County Transport Authority (OCTA), druhý největší provozovatel veřejné přepravy ve Spojených státech. Jeho flotila elektrických autobusů s vodíkovými články čítá zatím 10 autobusů a připravuje další rozšíření.

Projekt na vybudování sítě vodíkových čerpacích stanic pro dálkovou silniční přepravu řídí Centrum pro dopravu a životní prostředí (CTE), které při realizaci spolupracuje s více subjekty.

I v ekonomicky silných Spojených státech výstavba vodíkové infrastruktury vyžaduje podporu státní agentury California Climate Investments, která vkládá miliardy dolarů do technologií na snižování emisí skleníkových plynů, zlepšování životního prostředí a posílení ekologické ekonomiky.

Na výstavbě vodíkových stanic Air Products spolupracuje s CTE přes deset let. Vedle samotných stanic dodává také zařízení na výrobu a dodávky vodíkových paliv. V USA ovšem autobusy využívají vodík a příslušné technologie od Air Products už dvacet let. Na čerpacích stanicích společnosti je v současné době realizováno více než 1 500 000 tankování ročně.

Česku zatím není v provozu žádná veřejná vodíková čerpací stanice. Vláda ale chce podporovat využití energetického potenciálu vodíku a v Národním plánu čisté mobility počítá s výstavbou šesti až osmi veřejných vodíkových stanic s potřebnou infrastrukturou. Podle optimistické prognózy tohoto plánu by v České republice mělo do roku 2030 jezdit na 60 až 90 tisíc elektromobilů poháněných vodíkovými palivovými články.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA