1/2024

Ve Španělsku má vyrůst největší evropská solární elektrárna s instalovaným výkonem téměř 600 MW

| autor: oEnergetice.cz - Martin Knápek0

Ve Španělsku má vyrůst největší evropská solární elektrárna s instalovaným výkonem téměř 600 MW

Náklady na realizaci elektrárny mají činit přes 300 milionů eur, podle společnosti by elektrárna měla být zprovozněna v roce 2022. V případě realizace by se projekt stal největší fotovoltaickou elektrárnou v Evropě.

Iberdrola je ve Španělsku největším výrobcem elektrické energie z větrných turbín. Celkový instalovaný výkon v těchto zdrojích v držení společnosti činí 5 770 MW, přičemž celkový instalovaný výkon všech obnovitelných zdrojů v držení společnosti činí 15 790 MW. Po celém světě přitom společnost vlastní elektrárny s celkový instalovaným výkonem téměř 30 000 MW.

Projekt fotovoltaické elektrárny, který je momentálně posuzován španělským Ministerstvem pro ekologickou transformaci, se má rozkládat na ploše 1300 hektarů v západní části Španělska v regionu Extremadura. Společnost nyní bude postupovat dle vládních pravidel – uspořádá veřejná slyšení a shromáždí připomínky o dopadu na životní prostředí a na vlastníky půdy.

Společnost ve Španělsku v současnosti buduje nebo připravuje projekty o celkovém výkonu 2 GW

Během výstavby a do zprovoznění elektrárny má díky projektu vzniknout až 1 000 pracovních míst. V případě realizace bude elektrárna větší než fotovoltaická elektrárna Núnez de Balboa, kterou Iberdola buduje v lokalitě Usagre v provincii Badajoz, a která je s 500 MW dosud největší v Evropě.

Po dokončení má elektrárna ročně zásobovat čistou energií přibližně 375 000 lidí, což je více než celkový počet obyvatel měst Cáceres a Badajoz. Elektrárna tak má ročně zabránit vypuštění až 245 000 tun CO2 do atmosféry, a významně tak přispět k ochraně životního prostředí a snaze o zmírnění změn klimatu.

Iberdola plánuje investovat do rozvoje 8 miliard eur

Současné aktivity společnosti jsou součástí plánu na oživení čistých energií ve Španělsku. V rámci tohoto plánu společnost plánuje v letech 2018 až 2022 proinvestovat 8 miliard eur a do roku 2030 vybudovat elektrárny o celkovém výkonu 10 000 MW.

Španělský trh s obnovitelnými zdroji energie během posledních několika let zažívá díky kombinaci velkých aukcí a podpoře socialistické vlády značný rozkvět. Podle odhadů agentury BloombergNEF je Španělsko nejvíce rozvíjejícím se trhem s OZE v Evropě a letos podle odhadů dojde k připojení dalších 7 gigawattů výkonu ze solárních a větrných elektráren.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA