2/2023

Ve finále chemické soutěže pro děti z Mělnicka v neratovické Spolaně zvítězili žáci z Neratovic

| autor: Spolana Neratovice0

Ve finále chemické soutěže pro děti z Mělnicka v neratovické Spolaně zvítězili žáci z Neratovic

Naučně-zábavné soutěže pro žáky 8. a 9. tříd základních škol na Mělnicku a Kladensku se zúčastnilo 17 pětičlenných týmů z 11 škol. Do finále tříkolové soutěže, které se uskutečnilo přímo v areálu neratovické Spolany, postoupily týmy ze základních škol v Neratovicích, Zlonicích a Kralupech nad Vltavou. Zvítězili žáci Základní školy Neratovice, 28. října 1157, pod týmovým názvem Laboři.

„Touto soutěží chceme v dětech vzbudit zájem o chemii. Letošní druhý ročník Výzvy pro chemika motivoval 85 žáků a 17 učitelů k účasti, což je pro nás potvrzení, že se tato naučně-zábavná soutěž líbí a přitahuje děti i učitele. Chceme ze soutěže udělat každoroční tradici,“ řekl Miroslav Falta, jednatel společnosti Spolana, a dodal: „Vítězný tým s názvem Laboři přijel ze Základní školy Neratovice, 28. října 1157.“ 

Členové vítězného týmu získali tablety a další věcné ceny. Odměněna byla i jejich škola, a to dárkovým šekem na vybavení chemické laboratoře v hodnotě 10 000 korun. Do finále postoupily tři týmy, které se nejprve musely poprat s otázkami spojenými s ekologickou tématikou. Poté následovaly praktické úkoly přímo před budovou hasičského záchranného sboru: výroba sloní pasty a hašení ohně na čas.

„Děti měly za úkol pomocí práškových hasicích přístrojů pod dozorem zkušeného hasiče co nejrychleji uhasit hořící benzín a naftu, tedy hořlaviny 1. a 2. stupně,“ řekl Martin Tomi, vedoucí hasičského záchranného sboru Spolany Neratovice. Doplňkovým úkolem byla výroba chemického piva.

„Chceme dětem ukázat, že chemie je nejen důležitá, ale také zajímavá a zábavná. Doufáme, že se nám děti podaří pro chemii nadchnout. Jsme rádi, že jsme se mohli spolupodílet na programu této soutěže a potěšilo by nás, kdyby se jednou ze soutěžících školáků stali studenti našeho gymnázia,“ komentuje Milan Dundr, ředitel Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

Tato soutěž je pro děti zábavná a zároveň poučná. Již teď plánujeme, že se příští rok přihlásíme do třetího ročníku soutěže. Za získaný finanční obnos pořídíme vybavení chemické laboratoře, především kahany, ochranné šíty a brýle,“ řekla Irena Škantová, učitelka vítězného týmu ze Základní školy Neratovice, 28. října 1157.

Popis soutěže

V prvním online kole soutěže, které bylo zahájeno 21. ledna 2019, měly zúčastněné týmy za úkol zrealizovat zadaný chemický pokus s červeným zelím, pomocí kterého určily kyselost a zásaditost jednotlivých látek. Své výsledky postupně zaznamenávaly a videonahrávku pokusu poté uložily na webové stránky soutěže. K tomu navíc vyplnily vědomostní test. To vše během 30 dnů.

Do druhého kola postoupilo šest nejlepších týmů. Uskutečnilo se 28. března a připravené úkoly byly zaměřené na bystrost i všeobecné znalosti v oboru chemie a bezpečnosti při nakládání s chemickými látkami. Součástí byly i chemické pokusy přímo v laboratoři.

Tři vítězné týmy z 2. kola se utkaly ve finálovém kole 25. dubna v areálu Spolany Neratovice, kde byl pro ně připraven celodenní program plný pokusů a zajímavých zážitků. Více informací na www.vyzvaprochemika.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP