1/2024

Ve čtvrtek startuje v Brně další ročník filmového festivalu EKOFILM

| autor: MŽP0

Ve čtvrtek startuje v Brně další ročník filmového festivalu EKOFILM

Dramaturgický tým vybral do soutěžní části celkem pětadvacet filmů z celkového počtu dvou a půl tisíce přihlášených. Filmy se představí ve třech tematických kategoriích, z nichž vzejdou držitelé Hlavní ceny ministra životního prostředí Richarda Brabce a Ceny prezidenta festivalu Ladislava Mika. Hlavním místem festivalových projekcí bude brněnské kino Scala. Festival otevře již ve středu v podvečer koncert skupiny N.O.H.A. na Moravském náměstí.

Letošní ročník festivalu přináší novinky i v soutěžních kategoriích. Snímky tak budou letos nově soutěžit také v sekcích Krásy přírody a České, slovenské a středoevropské filmy.

„Soutěžní sekce Krásy přírody ukáže, kde všude může příroda skrývat krásu a jak maličký kousek často stojíme od jejího zmizení,“ říká vedoucí dramaturg Petr Horák, který společně se svým týmem vybral do této kategorie celkem sedm filmů, mezi nimi tři zástupce italské produkce a po jednom z Mexika, Kanady, Franci a Koreje.

Soutěžní sekce Českých, slovenských a středoevropských filmů se střední Evropě věnuje paradoxně velmi málo. „Snímky se dívají spíše svým středoevropským pohledem za hranici našeho domácího prostoru. Ať už to jsou změny celé naší Země ve filmu Pohyby, záchranu vymírajícího hmyzu na Dunaji ve film Operace Jepice nebo osamělá cesta etiopské vlčice po střeše Afriky ve filmu Megeti,“ popisuje Horák.

Sekce krátkých filmů přináší rozmanitou přehlídku různých přístupů a pohledů na environmentální témata. Od animovaných utopických představ o znečištěných městech budoucnosti ve snímku Metropolis, přes meditativní nálady za polárním kruhem ve filmu Pod bodem mrazu až po portréty dávno zapomenutých civilizací jménem Latmos.

Soutěžní filmy bude hodnotit porota, ve které zasednou české i zahraniční osobnosti nejen z filmové branže. Mezi nimi budou i dvě hlavní jména letošního festivalu – švédský fotograf a držitel mnoha zahraničních cen Staffan Widstrand a profesor Univerzity v Michiganu Andrew Hoffman. 

„Staffan je skutečná fotografická špička a já si velmi vážím toho, že přijal naše pozvání na Ekofilm,“ říká prezident festivalu Ladislav Miko. Andrew Hoffman je zase hvězda environmentální sociologie – je autorem více než stovky odborných článků a čtrnácti knih.

Kromě nich se v roli porotců objeví například známý cestovatel Rudolf Švaříček, slovenský geograf a držitel Ceny Josefa Vavrouška Mikuláš Huba, režisér David Sís, lektorka Blažena Hušková, kameraman a režisér dokumentárních a cestovatelských filmů Martin Čech, historik přírodních věd Karel Stibral a filmař Jan Svatoš.


EKOFILM je jedním z nejstarších mezinárodních filmových festivalů s tematikou životního prostředí. Jeho vyhlašovatelem a hlavním pořadatelem je od roku 1991 Ministerstvo životního prostředí. Oficiálním organizátorem 43. ročníku je agentura Key promotion, s.r.o., s níž se na festivalové organizaci a programové náplni podílí i Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity a Nadace Partnerství.

Prestiž dodává festivalu účast předních politiků i odborníků, záštity primátora města Brna, Masarykovy univerzity, hejtmana Jihomoravského kraje, ale i zájem autorů o uvedení jejich díla. Jen loňský rok se do soutěžní části přihlásilo 1200 snímků z celého světa, ze kterých porota vybrala čtyřicet filmů.

Prezidentem festivalu je Ladislav Miko, bývalý ministr životního prostředí a současný zástupce ředitele Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise. Festivalu se účastní i známé tváře českého šoubyznysu – loňský rok například zpěvák Dan Bárta nebo moderátor Vladimír Kořen.

Akce se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka, primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála a rektora Masarykovy univerzity doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP