1/2024

Vážený úředníku,

| autor: Pavel Mohrmann0

Vážený úředníku,

Státní správa, krom výše uvedeného, je ve spolupráci s politiky také významným producentem. Na základě jejího rozhodnutí jsou vyráběny miliony stran dokumentů, které slouží jen k tomu, aby měli úředníci co kontrolovat. Je tedy producentem zbytečné administrativy.

Na co narážím? Na zcela zbytečnou agendu, která vznikla možná z pozice dobré víry, že takový nový doklad vnese světlo do podnikání, že bez takového dokladu nikdo v praxi nemůže být a že s výrobou takového dokladu zachráníme planetu.

Jeden příklad za všechny. Zcela zbytečným, navíc rozum drásajícím dokumentem je ten, co se nazývá Základní popis odpadů.

Nejdříve praxe

Subjekt A má odpad a předává jej subjektu B, který má oprávnění odpad převzít. Firma B převezme odpad a vydá subjektu A vážní lístek, kde je uvedeno vše potřebné, aby k vážnímu lístku byla vydána faktura. Vážní lístek je i základem státní evidence toku odpadů a vzniká na certifikovanéváze. Jedná se tedy o důležitý doklad mezi subjekty A a B a stát je v agregované podobě chce obdržet a kontrolovat.

Subjekt A i subjekt B jsou profíci a vědí o svých odpadech vše potřebné. Subjekt B má technologii pro zpracování či zneškodnění odpadů a ví moc dobře, jaké vlastnosti má mít odpad, aby neohrozil svou technologii či obchodní vztahy a v neposlední řádě i požadavky zákona, chce-li dlouhodobě podnikat.

Papír musí být

Přesto bylo z moci úřední nařízeno, že subjekt A má navíc vyrobit „papír" Základní popis odpadů, kde uvede vlastnosti odpadů. Subjekt A s „papírem" přijde za subjektem B. Subjekt B se na něj ani nepodívá a zkontroluje odpad při přejímce dle skutečnosti a zajímají ho skutečné vlastnosti odpadů, které jsou pro něj relevantní. A ty si zjistí sám, na základě praxe či na základě rozboru odpadů.

Nicméně papír musí převzít a založit. Subjekt B totiž moc dobře ví, že zanedlouho přijde kontrola zkontrolovat, zda tento „papír" má. Nemá-li, bude platit pokutu. Často subjekt A ani neví, že má „papír" vyrobit, a tak subjekt B papír vyrábí za subjekt A a prosí ho, aby jej alespoň podepsal, protože jinak by subjektu B hrozila pokuta.

Zákonodárce byl tak blahosklonný, že „papír" se nemusí vyrábět pro každou přejímku odpadů, ale jen pro tu první. Pak si odpad kontrolujte sami dle libosti bez papíru. Ani jeden subjekt informace ze ZPO pro přejímku nepotřebuje, navíc ten papír už leží někde v koutě místnosti, kde se na něj práší.

Ptal jsem se mnohokrát, proč máme tuto činnost dělat, když subjekt A moc dobře o svém odpadu ví vše a subjekt B moc dobře ví, co může přijmout. Jen jednou jsem se dozvěděl, že jde o zvýšení povědomí osob nakládajících s odpadem. Jsem rád, že stát myslí na nás a hlavně za nás. Jen se trochu zapomnělo, že žádný papír za to, co děláme, odpovědnost z nikoho z nás nesejme.

Vždyť je to prkotina

A tak se každý rok v rohu místnosti od každého subjektu za každý odpad kupí několik tisíc stran základních popisů odpadů. V rámci ČR to budou miliony a v rámci EU? To si opravdu netroufám odhadnout.

Zaměstnanci státní správy vědí, že je to k ničemu, ale podle zákona musí kontrolu vykonávat řádně. Firmy to vědí a politici k tomu všemu prohlašují, že se administrativa bude snižovat. Ke každé novele zákona píšeme do připomínek, že tento dokument je opravdu zbytečný. Zbytečně. Nikdo s tím nic neudělá. Proč by se kvůli takové prkotině muselo lobovat v EU? Je přeci tolik důležitých věcí, které mají přednost.

A tak byrokracie a administrativa produkuje další a další prkotiny, hlášení a „papíry", které nutně musíme my, obyčejní smrtelníci, vyplňovat, zasílat a podávat. Někdy až tak nesmyslně, že na formuláři oznamujeme úřadu, který nám vydal povolení, že jsme od něj povolení obdrželi.

Zapomněl jsem dodat, že když na to zapomeneme, dostaneme pokutu. Asi v zájmu boje za ochranu životního prostředí. A tak mi nezbývá, než se Švejkem zvolat: Ještě více takových formulářů a vítězství je naše!

Váš, vášnivý odpadář

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP