1/2024

V Západní Austrálii postaví první zařízení na energetické využití odpadu

| autor: oEnergetice.cz - Jan Kroneisl0

V Západní Austrálii postaví první zařízení na energetické využití odpadu

Plán na výstavbu spalovny, za kterou stojí společnosti Macquarie Capital a Phoenix Energy, získal financování od australské agentury pro obnovitelné zdroje. Zařízení, jehož výstavba vyjde na 668 milionů australských dolarů (přes 10 mld. Kč), bude stát v průmyslové zóně Kwinana, což je asi 40 km jižně od přístavního města Perth.

Po dokončení se počítá, že zařízení bude schopno zpracovávat 400 000 tun nerecyklovatelného odpadu ročně. Instalovaný elektrický výkon bude 36 MW. Pro srovnánání, pražská malešická spalovna zpracuje ročně 330 000 tun odpadu a má instalovanou turbínu o výkonu 17,5 MW.

Města v Austrálii vyprodukují více než 23 miliónů tun odpadu ročně a tento projekt by mohl pomoci oddělit nerecyklovatelný odpad ze skládek a získat z něj energii,” uvedl ředitel Macquarie Capital, Chris Voyce.

Australský závod bude kromě spalování odpadu také likvidovat stavební a demoliční odpad, který je produkován v blízkém Perthu. Momentálně má project získané financování v objemu 100 milionů dolarů. 

ZEVO postaví španělská společnost Acciona a provozovat jej bude po dokončení v roce 2021 francouzská Veolia. Během stavby má zaměstnat 800 lidí a po dokončení bude potřeba 60 lidí na její provoz.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP