2/2023

V Temelíně testovali důležitý bezpečnostní systém

| autor: Tiskové zprávy skupiny ČEZ0

V Temelíně testovali důležitý bezpečnostní systém

Připravenost jednoho z hlavních dieselgenerátorů potvrdil 24hodinový ostrý test s dodávkou elektřiny přímo do přenosové soustavy. Během zkoušky dieselgenerátor vyrobil 146 MWh elektřiny, která by přibližně čtyřem desítkám českých domácností vystačila na celý rok.

Dieselgenerátory představují velmi důležité zálohy pro elektrické napájení bezpečnostních systémů. Proto jich v Temelíně mají hned deset. Většina z nich je umístěna v seizmicky odolných budovách. Jejich odolnost je stejná jako odolnost budovy, která chrání reaktor. To znamená, že zvládnou nejméně 100krát větší zemětřesení, než jaké bylo v okolí elektrárny kdy zaznamenáno.

V provozu jsou pouze několik hodiny v roce, i tak ale elektrárna jejich stav velmi pečlivě hlídá. Do jejich údržby ČEZ ročně investuje téměř tři milióny korun. „Je to jeden z klíčových bezpečnostních systémů. Proto hlavních dieselgenerátorů máme v Temelíně hned deset a jejich stav pečlivě sledujeme,“ vysvětlil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Vstoupit k nim může pouze člověk s příslušným oprávněním. Navíc vše se děje pod dohledem a za souhlasu temelínské ochranky. Uvnitř zodolněné budovy je pak 7,5 metrů dlouhý a 82 tisíc kilo vážící lodní naftový motor o objemu 720 litrů. Výkon 6 300 kW odpovídá přibližně 60 osobním automobilů. Za hodinu si naftový agregát vezme 1500 litrů. Podzemní nádrže vystačí na dva dny provozu. Pak je možné naftu do dieselgenerátorů doplňovat ze dvou 1000 m3 zásobníků vzdálených necelý kilometr. Vlastní zásoba nafty vystačí elektrárně na měsíční provoz jednoho záložního agregátu.

Nejdůležitější dieselgenerátory jsou testovány minimálně dvakrát měsíčně. Jednou za dva týdny se zkouší start a několikaminutový provoz bez výroby elektřiny. Jednou za 3 měsíce vyrábí dieselgenerátor elektřinu pouze pro systémy uvnitř elektrárny a jednou za rok putuje proud do přenosové soustavy.


Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP